Üç boyutlu baskı ile kendi kendine şekillenen tekstillerde yüzey yapısı ve formu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting surface structure and form in self-shaping textiles via 3D printing
- Tez No: 1000021
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Textile and Textile Engineering, Clothing Industry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Üç boyutlu yazıcılar tekstil ve moda tasarımında yeni uygulama olanakları sunmasına karşın 3B baskı tekstil uygulamalarında konvensiyonel tekstillerin yumuşaklık ve esneklik gibi konfor özelliklerine tam olarak ulaşılamamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, ön gerilmeli tekstil yüzeylerine üç boyutlu baskı uygulayarak baskı ile kumaş arasında yapışma dayanımı sağlayacak şekilde form oluşumuna elverişli koşulları belirlemek ve bu koşullar üzerinde tasarım parametrelerinin şekil alma davranışı ile hacimsel değişimi nasıl yönlendirdiğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ilk aşamada kendi kendine şekillenen tekstillerin geliştirilmesi için çalışma kapsamında kullanılacak kumaş ve filament özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla ön deneme uygulamaları yapılmıştır. Kullanılacak kumaş ve filament türünün belirlenmesinin ardından polyester–elastan karışımlı örme kumaşlar üzerinde 3B baskının yapışma performansı ISO 2411:24 standardına göre test edilmiştir. En yüksek yapışma değerinin elde edildiği kumaş–sıcaklık–katman sayısı kombinasyonu esas alınarak, çizgi ve daire desenlerine ait tasarım parametreleri doğrultusunda üretilen ön gerilmeli yüzeylerde şekil alma ve hacimsel değişimi belirleyen etmenler incelenmiştir. Üretilen yüzeyler, tekstil ve moda tasarımı alanında uzman akademisyenlere uygulan anket çalışmasıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında, elde edilen yüzeylerin kullanıldığı deneysel bir çanta koleksiyonu geliştirilmiştir. Bulgular, şekil alma davranışının filament–kumaş etkileşimine bağlı olarak değiştiğini ve özellikle örme yüzeylerde TPU98A ile daha belirgin bir etki elde edildiğini göstermiştir. En yüksek yapışma dayanımı 230 g/m² örme kumaşta, 240°C ve 4 katman parametresinde ölçülmüştür. Uzman değerlendirmeleri, tasarım parametrelerinin şekil alma ve hacimsel etki üzerinde belirleyici olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printers offer new application possibilities in textile and fashion design; however, in 3D-printed textile applications, the comfort properties of conventional textiles—such as softness and flexibility—cannot yet be fully achieved. The primary aim of this study is to determine the conditions that enable form generation by applying three-dimensional printing onto pre-stretched textile surfaces in a manner that ensures sufficient adhesion strength between the print and the fabric, and to reveal how design parameters under these conditions influence shape-morphing behavior and volumetric change. Accordingly, preliminary experiments were conducted to identify the fabric and filament properties to be used in the development of self-shaping textiles. Following the selection of appropriate materials, the adhesion performance of 3D printing on polyester–elastane blended knitted fabrics was tested in accordance with ISO 2411:24. Based on the fabric–temperature–layer combination that yielded the highest adhesion value, the factors determining shape formation and volumetric change were examined in pre-stretched surfaces produced using line and circular design parameters. The produced surfaces were evaluated through a survey administered to expert academics in the field of fashion and textile design. In the final stage of the study, an experimental bag collection incorporating the developed surfaces was created. The findings indicate that shape-morphing behavior varies depending on filament–fabric interaction, with a more pronounced effect observed particularly on knitted surfaces printed with TPU98A. The highest adhesion strength, measured as 35.66 N, was obtained on 230 g/m² knitted fabric at 240°C and 4 layers. Expert evaluations further confirmed that design parameters play a determining role in directing both shape formation and volumetric effect.