Lise son sınıf öğrencilerinin sınav kaygısının beslenme durumu, yeme davranışı, gastrointestinal semptomlar ve uyku yoksunluğu ile ilişkisi
The relationship between test anxiety of senior high school students and nutritional status, eating behavior, gastrointestinal symptoms, and sleep deprivation
- Tez No: 1000107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lise son sınıf öğrencilerinde sınav kaygısının beslenme durumu, yeme davranışları, gastrointestinal semptomlar ve uyku yoksunluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma 05/02/2025- 26/05/2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde biri özel diğeri devlet lisesi olmak üzere iki ayrı lisede yürütülmüştür. Çalışmaya devlet ve özel lisede okuyan 157 öğrenci dahil edilmiştir. Devlet lisesinden 64 (%53.3) erkek ve 56 (%46.7) kız, özel liseden ise 17 (%45.9) erkek ve 20 (%54.1) kız öğrenci katılmıştır. Öğrencilere ve velilerine gönüllü onam formu doldurtulduktan sonra Genel Bilgiler Formu, Sınav Kaygısı Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği, Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Devlet lisesi öğrencilerinin %71.7'sinin, özel lise öğrencilerinin %56.8'inin sınav kaygısı yaşadığı gözlenmiştir. Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin sınav kaygısı, yeme davranışı, gastrointestinal semptom ve uyku yoksunluğu ölçek puan ortalamaları daha yüksek bulunmuş ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Kız öğrencilerin sınav kaygısı, yeme davranışları ve uyku yoksunluğu düzeylerinin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin sınav kaygı düzeyleri, egzersiz durumu, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzenlerine ilişkin yaşam tarzı farklılıklarının ilgili ölçekler üzerinde anlamlı fark oluşturduğu saptanmıştır (p<0.05). Ölçekler arasında yapılan analizlerde, sınav kaygısı, yeme davranışları, gastrointestinal semptom ve uyku yoksunluğu ölçeklerinin birbiriyle anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir (p<0.05). Antropometrik ölçümler ile sınav kaygısı, yeme davranışları ve uyku yoksunluğu arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p<0.05). Lise türlerine göre yapılan karşılaştırmalarda bazı kişisel yaşam tarzı değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar saptanırken (p<0.05), ölçek puanları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, sınav kaygısının yalnızca akademik başarıyı değil, aynı zamanda yeme davranışları ile gastrointestinal ve uyku sağlığını etkileyen kritik bir faktör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between test anxiety and nutritional status, eating behaviors, gastrointestinal symptoms, and sleep deprivation among senior high school students. The study was conducted between 05/02/2025 and 26/05/2025 in two high schools in Istanbul, including one public high school and one private high school. A total of 157 students attending public and private high schools were included in the study. Of the students from the public high school, %53.3 were male and %46.7 were female, while %45.9 were male and %54.1 were female in the private high school. After obtaining voluntary participation and parental consent forms, participants completed a general information form, the Test Anxiety Scale, the Dutch Eating Behavior Questionnaire, the Gastrointestinal Symptom Rating Scale, and the Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents. Body weight and body fat percentage were measured using Tanita, while height and waist circumference were measured using a tape measure. Additionally, 24-hour dietary intake records were collected. It was observed that % 71.7of the public high school students and % 56.8 of the private high school students experienced test anxiety. Significantly higher mean scores were observed in students reporting test anxiety on the test anxiety, eating behavior, gastrointestinal symptom, and sleep deprivation scales (p<0.05). Female students exhibited higher levels of test anxiety, eating behaviors, and sleep deprivation compared to male students. Additionally, differences in lifestyle factors, including exercise habits, dietary patterns, and sleep routines, were found to significantly affect the related scale scores (p<0.05). Analyses among the scales indicated significant correlations between test anxiety, eating behaviors, gastrointestinal symptoms, and sleep deprivation scales (p<0.05). Significant associations were also observed between anthropometric measurements and test anxiety, eating behaviors, and sleep deprivation (p<0.05). Comparisons according to school type revealed significant differences in certain personal and lifestyle-related variables (p<0.05), whereas no significant differences were found in the scale scores (p>0.05). In conclusion, test anxiety was shown to be a critical factor affecting not only academic performance but also eating behaviors, as well as gastrointestinal and sleep health.