Desen oluşturmada üretken yöntemlere yeni bir bakış açısı kazandırmak için gözle görünmeyen nano boyutlu ortamın tasarıma yansımasını araştırmak
Investigating the reflection of the invisible nano-scale environment on design to bring a new perspective to generative methods in pattern making
  1. Tez No: 1000194
  2. Yazar: IŞIL NEHİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAFER LEHİMLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, tasarım fikirleri bağlamında desen tasarımı ile ilişkilendirilebilecek nano ölçekteki görüntülere odaklanmaktadır. Bu kapsamda, nanotel ve nanoçiçek yapılarının görsel verilerinin tasarım sürecinde bir araç niteliğinde kullanılabilmesi ve bu verilerden hareketle soyut biçimlerin tasarlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, tasarlanan soyut biçimlerden yola çıkarak bilim ve tasarım arasındaki etkileşime vurgu yapan desen tasarımları üretmek hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmada nitel ve uygulama temelli bir yaklaşım benimsenmiştir. Bilimsel veri ürünü olan Transmission Electron Microscope (TEM) ve Scanning Electron Microscope (SEM) görüntüleri, desen tasarımlarına aktarılacak soyut biçimlerin belirlenmesinde referans olarak kullanılmıştır. Literatür taraması ile oluşturulan kuramsal altyapının ardından, laboratuvar ortamında Titanyum Dioksit (TiO₂) nanotel ve nanoçiçek yapıları TEM ve SEM ile görüntülenmiştir. Elde edilen nano görüntüler, tasarımcı bakış açısıyla incelenmiş ve soyut biçimlerin tasarlanması ile desen tasarımlarının üretilmesine esin kaynağı olmuştur. Araştırma yöntemi; literatür taraması, deneysel inceleme ve görsel analiz kapsamında, sanat eleştirisi yaklaşımıyla betimleme, çözümleme ve yorumlamayı içermektedir. Bulgular: Araştırmanın bulguları, laboratuvar analiz sonuçlarıyla elde edilen TEM ve SEM görüntülerinden hareketle tasarlanan soyut biçimlerin, desen tasarımıyla ilişkisini ortaya koymaktadır. Üretilen soyut biçimler ve yapılan görsel araştırmalar, bilimsel verinin tasarım fikrine nasıl ve hangi yöntemlerle yansıtılabileceğine dair örnekler sunmaktadır. Sonuç: Bilimsel verinin, tasarım sürecinde bir araç olarak kullanılabilmesi ve soyut biçimlere dönüştürülmesi, bu biçimlerin desen tasarımı ile ilişkilendirilmesi, görsel iletişim alanında bilim ve tasarım arasındaki etkileşimin önemine dikkat çekmektedir. Bu durum, bilimsel verinin yaratıcı süreçlerdeki rolünü ve tasarım fikirlerinin geliştirilmesindeki potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study focuses on nanoscale images that can be associated with pattern design in terms of design ideas. Within this scope, it aims to explore how nanowire and nanoflower structures can serve as a tool in the design process, guiding the creation of abstract forms. Additionally, it seeks to produce pattern designs that emphasize the interaction between science and design based on these abstract forms. Method: A qualitative and practice-based approach was adopted in the study. Transmission Electron Microscope (TEM) and Scanning Electron Microscope (SEM) images, as scientific data, were used as references to determine abstract forms to be reflected in pattern designs. Following a literature review that established the theoretical framework, TiO₂ nanowire and nanoflower structures were imaged using TEM and SEM in a laboratory environment. The obtained nanoscale images were examined from a design perspective, serving as inspiration for the creation of abstract forms and the production of pattern designs. The research methodology encompassed literature review, experimental analysis, and visual examination, employing art criticism approaches including description, analysis, and interpretation. Findings: The findings demonstrate the relationship between the abstract forms derived from TEM and SEM images and their translation into pattern designs. The generated abstract forms and visual studies illustrate how scientific data can be effectively incorporated into design concepts and provide examples of their practical application in pattern creation. Conclusion: The use of scientific data as a tool in the design process, transforming it into abstract forms and linking these forms to pattern design, highlights the importance of the interaction between science and design in visual communication. This underscores the role of scientific data in creative processes and its potential to inspire and inform design ideas.