Kadınlarda yoga ve pilates egzersizlerinin lumbal bölge fiziksel parametreler açısından karşılaştırılması
Comparison of yoga and pilates exercises in women in terms of physical parameters of the lumbal region
  1. Tez No: 1000273
  2. Yazar: VURAL OKUNAKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu araştırmada kadınlara uygulanan yoga ve reformer pilates egzersizlerinin lumbal bölge ile ilişkili fiziksel parametreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Denizli Fizyoform Sağlıklı Yaşam Merkezine egzersiz amaçlı gelen bireyler üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireyler yoga ve reformer pilates egzersiz grubu olmak üzere yirmi kişilik iki gruba ayrılmıştır. Yoga grubundaki katılımcıların yaş ortalması 39,75±5,84; vücut kitle indeksi ortalamaları ise 22,85±2,84'tür. Pilates grubundaki katılımcıların yaş ortalaması 43,5±7,99; vücut kitle indeksi ortalamaları ise 23,27±3,59 dur. Gruplar egzersiz programlarını 12 hafta boyunca haftada iki gün 45'er dakikalık seanslar halinde uygulamıştır. Araştırmaya katılan bireylerin esneklik performanslarının belirlenmesinde otur-uzan testi, kas endurans performanslarının belirlenmesinde ise curl-up, statik sırt endurans testi ve horizontal yan köprü kurma testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında Wilcoxon testi ile Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda grupların yaş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve VKİ değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Benzer şekilde yoga ve pilates grubunda yer alan bireylerin ön test esneklik ve kas endurans ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Buna karşılık hem yoga hem de pilates grubunda yer alan bireylerin ön test ölçümleri ile kıyaslandığı zaman son test esneklik ve kas endurans ölçümlerinde istatistiksel açıdan anlamlı gelişim gözlendiği bulunmuştur (p<0.05). Bu kapsamda her iki egzersiz türünün de esneklik ve kas endurans gelişimine katkı sağladığı bulunmuştur. Grupların son test ölçümleri karşılaştırıldığı zaman gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadığı, bu kapsamda her iki egzersiz türünün de esneklik ve kas endurans düzeyini benzer seviyede geliştirdiği görülmüştür (p>0.05). Sonuç olarak, orta yaş grubunda yer alan kadınlarda yoga ve reformer pilates egzersiz programına katılımın esneklik ve kas endurans gelişimini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to examine the effects of yoga and reformer pilates exercises on the physical parameters associated with the lumbar region. The study was conducted on individuals who came to Denizli Fizyoform Healthy Living Center for exercise.The individuals participating in the study were divided into two groups of twenty people: yoga and reformer pilates exercise group. The average age of the participants in the yoga group is 39.75 ± 5.84; and their average body mass index is 22.85 ± 2.84. The average age of the participants in the pilates group is 43.5 ± 7.99 and their average body mass index is 23.27 ± 3.59. The groups applied their exercise programs in 45-minute sessions, two days a week along 12 weeks. The sit-lie test was used to determine the flexibility performances of the individuals who participate in the study, and the curl-up, static back endurance test and horizontal side bridge test were used to determine the muscle endurance performance. The Wilcoxon test and the Mann Whitney U test in the SPSS 22.0 program were used in the analysis of the data obtained in the study. At the end of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the groups' age, body weight, height and BMI values (p>0.05). Similarly, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-test flexibility and muscle endurance measurements of individuals in the yoga and pilates group (p>0.05). On the other hand, when compared with the pre-test measurements of individuals in both yoga and pilates groups, it was observed that there was statically a significant improvement in post-test flexibility and muscle endurance measurements (p<0.05). Within the scope, it has been found that both types of exercise contribute to the development of flexibility and muscle endurance. When the post-test measurements of the groups were compared, it was seen that there was no significant difference between the groups, and in this context, both types of exercise improved flexibility and muscle endurance levels at a similar level, as well (p>0.05). Consequently, it can be said that participation in yoga and reformer pilates exercise program supports the development of flexibility and muscle endurance in middle-aged women.