Maksiller molar dişlere ait endodontik işlemlerin uygulama sürelerinin farklı büyütme teknikleri kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of treatment durations for endodontic procedures in maxillary first molars using different magnification techniques
- Tez No: 1000552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ÇELİKKOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksiller birinci molar dişlerde gerçekleştirilen endodontik tedavilerde direkt görüş, dental loupe ve dental operasyon mikroskobu (DOM) kullanılarak yapılan işlemlerin uygulama sürelerini ve meziobukkal ikinci (MB2) kanalın tespit oranlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Uşak Üniversitesi Diş Hekimkliği Faküktesi Endodonti Anabilim dalına başvuran ve maksiller birinci molar dişlerinde endodontik tedavi endikasyonu bulunan 102 birey dâhil edilmiştir. Olgular rastgele olarak direkt görüş, loupe ve DOM olmak üzere üç gruba ayrılmıştır (n=34). Endodontik tedavi; giriş kavitesi hazırlığı, çalışma boyu tespiti, kök kanallarının şekillendirilmesi, MB2 kanalın tespiti ve şekillendirilmesi, son irrigasyon-pasif ultrasonik aktivasyon, kök kanal dolgusu ve üst restorasyon olmak üzere yedi basamakta gerçekleştirilmiştir. Her basamağın süresi kronometre ile kaydedilmiştir. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi ve Kruskal–Wallis H testi, çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmeli Dunn ve Bonferroni Correction testi kullanılmıştır. MB2 kanalın varlığı gruplar arasında Fisher's Exact testi ile incelenmiştir. p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Toplam tedavi süresinin ortanca değerleri direkt görüş, loupe ve DOM gruplarında sırasıyla 2767,5 saniye, 3912,5 saniye ve 4751 saniye olarak belirlenmiş ve gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p<0,001). Tedavi basamaklarında büyütme düzeyi arttıkça işlem süresinin uzadığı görülmüştür (p<0,05). MB2 kanalın bulunma oranı direkt görüş grubunda %47,1, loupe grubunda %70,6 ve DOM grubunda %82,4 olup gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,006). Sonuç: Bulgular, büyütme düzeyi arttıkça endodontik tedavi süresinin uzadığını ve DOM kullanımının MB2 kanalın tespitinde anlamlı avantaj sağladığını göstermektedir. Bu durum, özellikle anatomik olarak karmaşık olan maksiller molar dişlerde büyütme yöntemlerinin klinik başarıyı artırabilecek önemli bir yardımcı araç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate the treatment times and the detection rates of the second mesiobuccal (MB2) canal in endodontic treatments performed on maxillary first molar teeth using direct vision, dental loupes, and a dental operating microscope (DOM). Materials and Methods: A total of 102 patients who applied to the Department of Endodontics, Faculty of Dentistry, Uşak University, and had an indication for endodontic treatment in maxillary first molar teeth were included in the study. The cases were randomly assigned to three groups: direct vision, dental loupe, and dental operating microscope (DOM) (n=34). Endodontic treatment was performed in seven stages: access cavity preparation, working length determination, root canal shaping, detection and shaping of the MB2 canal, final irrigation and passive ultrasonic activation, root canal obturation, and coronal restoration. The treatment time for each stage was recorded using a chronometer. The data were analyzed using one-way analysis of variance and the Kruskal–Wallis H test; multiple comparisons were performed with the Bonferroni-adjusted Dunn test and Bonferroni correction. The presence of the MB2 canal was evaluated among groups using Fisher's Exact test. A value of p < 0.05 was considered statistically significant. Results: Median total treatment times were 2767.5 seconds, 3912.5 seconds, and 4751 seconds in the direct vision, dental loupe, and DOM groups, respectively, with a significant difference among groups (p < 0.001). Treatment time increased with increasing magnification (p < 0.05). MB2 detection rates were 47.1% in the direct vision group, 70.6% in the loupe group, and 82.4% in the DOM group, with a significant difference among groups (p = 0.006). Conclusion: Increased magnification prolonged endodontic treatment time; however, the dental operating microscope significantly improved detection of the MB2 canal. These findings suggest that magnification may enhance clinical success, particularly in anatomically complex maxillary molars.