Bağlanma stili, otantiklik düzeyi ve stresle başa çıkma stilinin kişilerarası iletişim yetkinliği ile olan ilişkisi
The relationship between attachment style, authenticity level and stress coping style with interpersonal communication
  1. Tez No: 1000563
  2. Yazar: NURCAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerin bağlanma stili, otantiklik düzeyi ve stresle başa çıkma stilinin kişilerarası iletişim yetkinliği ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel yaklaşıma dayalı ilişkisel (korelasyonel) araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 371'i kadın 75'i erkek olmak üzere toplam 446 yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik durumunu belirlemek amaçlı“kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Ayrıca bağlanma stillerini ölçmek amacıyla Erzen (2016) tarafından hazırlanan“üç boyutlu bağlanma stilleri ölçeği”, otantiklik düzeylerini belirlemek için İlhan ve Özdemir (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“otantiklik ölçeği”, stresle başa çıkma stillerini belirlemek için Koca Ballı ve Kılıç (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“stresle başa çıkma yöntemleri ölçeği”ve kişilerarası iletişim yetkinliklerini belirlemek amacıyla Çıkrıkçı ve Çinpolat (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“kişilerarası iletişim yetkinliği ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağıldığı için analizde parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizi için t testi, ANOVA, levene testi, Tukey testi, pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular incelendiğinde tüm değişkenler için cinsiyete göre anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Eğitim seviyesine göre bağlanma stillerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna göre eğitim seviyesi lisans ve üstü olanlar güvenli bağlanmada daha yüksek puanlar almışlardır. Benzer şekilde lisans ve üstü eğitime sahip bireylerin otantiklik puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Yine lisans ve üstü bireylerin stresle başa çıkmada profesyonel ve çevresel desteğe daha çok başvurdukları anlaşılmıştır. Otantikliğin alt boyutlarından kendine yabancılaşmada bekar olan bireyler evli olan bireylere göre daha yüksek puanlar almışlardır. Bağlanma stilinin, otantikliğin kendine yabancılaşma alt boyutu hariç diğer boyutların, stresle başa çıkma stilinin ve kişilerarası iletişim yetkinliğinin medeni duruma göre farklılaşmadığı görülmüştür. Ekonomik geliri yüksek olan bireylerin daha güvenli bağlandıkları, stresle başa çıkma stilinde problem çözme, pozitif değerlendirme, mantıksal analiz ve profesyonel destekte ekonomik geliri yüksek olanların lehine sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Kişilerarası iletişim yetkinliğinin bağlanma stili, otantiklik ve stresle başa çıkma stilleriyle anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu bulunmuştur. Buna göre en yüksek ilişki .54 ile kişilerarası iletişim yetkinliği ve problem çözme alt boyutu arasındadır. Regresyon analizi sonuçlarına bakıldığında bağımsız değişkenlerimizin (bağlanma stili, otantiklik, stresle başa çıkma stili) bağımlı değişkeni (kişilerarası iletişim yetkinliği) %38 oranında açıkladığı bulunmuştur. Sonuç olarak güvenli bağlanma stiline sahip olan, otantiklik düzeyi yüksek ve stresle başa çıkmada daha pozitif yöntemler kullanan yetişkinlerin kişilerarası iletişim yetkinliği de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between adult individuals' attachment styles, levels of authenticity, and coping styles with interpersonal communication competence. The research employed a quantitative correlational design. The sample consisted of 446 adults, including 371 women and 75 men. A“personal information form”was used to collect socio-demographic data. Additionally, the“Three-Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Erzen (2016), the“Authenticity Scale”adapted into Turkish by İlhan and Özdemir (2013), the“Coping Styles Scale”adapted by Koca Ballı and Kılıç (2016), and the“Interpersonal Communication Competence Scale”adapted by Çıkrıkçı and Çinpolat (2021) were utilized to assess the relevant constructs. Data analysis was conducted using IBM SPSS 25.0 software. Since the data were normally distributed, parametric tests were employed. These included t-tests, ANOVA, Levene's test, Tukey's test, Pearson product-moment correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The results indicated no significant differences in the variables based on gender. However, significant differences were found in attachment styles based on educational level; individuals with undergraduate and higher education reported higher scores in secure attachment. Similarly, these individuals also demonstrated higher levels of authenticity and were more likely to seek professional and social support as coping strategies. Among the subdimensions of authenticity, single individuals scored higher in self-alienation compared to married individuals. Other than the self-alienation subdimension, attachment styles, authenticity, coping styles, and interpersonal communication competence did not significantly differ by marital status. Participants with higher economic status exhibited more secure attachment styles and were more inclined to use coping strategies such as problem-solving, positive reappraisal, logical analysis, and professional help-seeking. Interpersonal communication competence was found to be significantly associated with attachment style, authenticity, and coping styles. The highest correlation was observed between interpersonal communication competence and the problem-solving subdimension of coping (r = .54). According to the results of the regression analysis, the independent variables (attachment style, authenticity, and coping styles) collectively explained 38% of the variance in interpersonal communication competence. In conclusion, individuals with secure attachment styles, higher levels of authenticity, and more positive coping strategies exhibited greater interpersonal communication competence.