Hastane çalışanlarına yönelik şiddetin çalışanların iş motivasyonu üzerine etkisi
The effect of violence against hospital employees on their work motivation
- Tez No: 1000602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin iş motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, nicel ve kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini bir kamu hastanesinde görev yapan tüm çalışanlar oluşturmakta olup, tabakalı ve basit rastgele örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenen 262 sağlık çalışanı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler,“Sosyodemografik Soru Formu”,“Şiddet ile İlgili Soru Formu”,“Beyaz Kod Uygulaması ile İlgili Soru Formu”ve“İş Motivasyonu Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş; normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde parametrik olmayan istatistiksel yöntemler tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, katılımcıların %70,2'sinin hastalar, %57,3'ünün ise hasta yakınları tarafından meslek hayatları boyunca en az bir kez şiddete maruz kaldığı saptanmıştır. Şiddet türleri incelendiğinde, sözel/psikolojik şiddetin (%53,8) en yaygın şiddet türü olduğu, bunu fiziksel şiddetin (%3,8) izlediği görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde, kadın çalışanların şiddete maruz kalma düzeylerinin erkek çalışanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (p = .001). Çalışılan birimler açısından ise şiddet deneyiminin birimlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir (p < .001). Beyaz Kod uygulamasına ilişkin bulgular, sistemin işleyişine ve yasal sonuçlarına yönelik algıların çalışanlar arasında farklılaştığını, ancak uygulama hakkında bilgi sahibi olmanın şiddet bildirim davranışı üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Şiddet ile motivasyon arasındaki ilişki incelendiğinde, sözel/psikolojik şiddete (p = .024) ve fiziksel şiddete (p = .001) maruz kalmanın iş motivasyonunu anlamlı düzeyde düşürdüğü, ayrıca iş motivasyonu ile şiddet endişesi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu saptanmıştır (r = –.195, p = .01). Katılımcıların motivasyon kaynakları arasında maaş odaklı dışsal motivasyonun en yüksek ortalamaya sahip olduğu (4,14) belirlenmiştir. Sonuç olarak, sağlıkta şiddetin çalışanların iş motivasyonu üzerinde olumsuz etkiler yarattığı, bu etkinin yalnızca bireysel değil aynı zamanda kurumsal ve yönetsel boyutları bulunan çok yönlü bir sorun olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of violence against healthcare workers on job motivation. The research was designed as a quantitative and cross-sectional study. The population of the study consisted of all employees working in a public hospital, and the sample included 262 healthcare workers selected using stratified and simple random sampling methods. Data were collected using the Sociodemographic Questionnaire, the Violence-Related Questionnaire, the White Code Application Questionnaire, and the Job Motivation Scale. The data were analyzed using the SPSS statistical software, and since the normality tests indicated that the data were not normally distributed, non-parametric statistical methods were used in the analyses. According to the findings of the study, 70.2% of the participants reported having experienced violence from patients, and 57.3% reported violence from patients' relatives at least once during their professional careers. When the types of violence were examined, verbal/psychological violence (53.8%) was identified as the most common type, followed by physical violence (3.8%). Analyses based on gender showed that female employees had significantly higher levels of exposure to violence than male employees (p = .001). In terms of working units, exposure to violence was found to differ significantly across units (p < .001). Findings related to the White Code application indicated that employees' perceptions of the system's operation and legal consequences varied, whereas being informed about the White Code did not have a decisive effect on violence reporting behavior. When the relationship between violence and motivation was examined, exposure to verbal/psychological violence (p = .024) and physical violence (p = .001) was found to significantly reduce job motivation. In addition, a significant negative relationship was identified between job motivation and concern about violence (r = –.195, p = .01). Among the sources of motivation, salary-oriented external motivation had the highest mean score (4.14). In conclusion, violence in healthcare was found to have negative effects on healthcare workers' job motivation. These effects are not only individual in nature but also represent a multidimensional problem with organizational and managerial implications.