Toplumsal cinsiyetin kentsel mekânda temsili: Beşiktaş ve Esenyurt ilçelerinde kadın ve erkeklerin güvenlik algısı üzerine bir araştırma
Representation of gender in urban space: A research on the perception of security among men and women in Beşiktaş and Esenyurt districts
  1. Tez No: 1001549
  2. Yazar: İZLEM MIZRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadın ve erkeklerin kentsel mekânı nasıl deneyimledikleri ve güvenlik algılarını toplumsal cinsiyet üzerinden nasıl şekillendiğini ele almayı amaçlamaktadır. Toplumda var olan normlar, kadın ve erkeklere belirli roller ve sorumluluklar üstlenmesini ve davranışlar doğrultusunda hareket etmesini beklemektedir. Toplumsal inşa ile birlikte kamusal ve özel alandaki davranışları ve düşünceleri etkili olarak cinsiyetler üzerinde belirleyici olmaktadır. Bireylerin kamusal ve özel alanda yaşadığı olumlu ve olumsuz deneyimler; erişim, sınırlılık ve özgürlüğünü etkilemektedir. Araştırma sahası, İstanbul'un Avrupa Yakasında sosyal ve ekonomik olarak iki farklı ilçe olan Beşiktaş ve Esenyurt ilçelerini kapsamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, rastgele örneklem çerçevesinde toplam 24 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme sağlanmıştır. Katılımcıların 12'si kadın 12'si erkek olacak şekilde her bir ilçeden 6 kadın 6 erkek katılımcının görüşleri yer almaktadır. Katılımcılarla görüşmelerde kamusal alanda kendilerini güvenli ve güvensiz hissettikleri, deneyimleri ve algıları ele alınmıştır. Bu görüşme sonunda elde edilen bulgular, kodlama yöntemi ile ortaya konuşmuştur. Araştırma bulguları, kadınların erkeklere oranla kamusal alanda kendilerini daha fazla sınırlandırdıklarını ve buna yönelik pratikler geliştirdiklerini göstermiştir. Kamusal mekânın toplumsal cinsiyet rolleri ile eşitsizliklerin yeniden üretildiğini bir yer olduğunu ve bu sebeple kamusal mekanların toplumsal cinsiyete duyarlı bir şekilde yeniden şekillenmesi gerektiği konusunda katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how women and men experience urban space and how their perceptions of safety are shaped through social gender relations. Social norms assign specific roles, responsibilities, and behavioral expectations to women and men, influencing how individuals act within public and private spaces. Through this process of social construction, gender becomes a determining factor in shaping behaviors, perceptions, and experiences in everyday life. Positive and negative experiences in public and private spaces directly affect individuals' access to space, their limitations, and their sense of freedom. The research was conducted in Beşiktaş and Esenyurt, two socioeconomically distinct districts located on the European side of Istanbul. Using a qualitative research design, semi-structured interviews were carried out with a total of 24 participants selected through random sampling. The sample consisted of 12 women and 12 men, with 6 women and 6 men interviewed in each district. The interviews focused on participants' experiences and perceptions of safety and insecurity in public spaces. The findings obtained from the interviews were visualized using a mapping method to reveal the spatial dimensions of safety perceptions. The results indicate that women tend to restrict their presence in public spaces more than men and develop specific practices to cope with feelings of insecurity. The study demonstrates that public space functions as a site where gender roles and inequalities are continuously reproduced, highlighting the necessity of reshaping urban spaces through a gender-sensitive approach.