Toplumsal farklılığın kadın çalışmalarındaki yeri
The Role social differencies in studies on women
- Tez No: 100162
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma, kimlik kavramının önemli bir boyutu olan“toplumsal farklılığı”Anne Phillips ve Nancy Fraser örneğinden hareketle açıklamayı ve tarihsel süreç içindeki yerini belirtmeyi amaçlamaktadır. Buradaki toplumsal farklılık kavramı hem liberal yaklaşmlar için hem de marksist yaklaşımlar için 1980'li yıllardan sonra yoğunlaşan kimlik tartışmalarının en önemli gündem maddelerinden biri olmuştur. Tezin ilk bölümünde genel olarak feminist kuramda toplumsal farklılık tartışmalarına değinilmiştir. Bu bölüm üç alt bölüme ayrılmıştır, ilk alt bölümde toplumsal farklılık kavramının tarihsel süreç içinde tanımları verilmeye çalışılmış, bu çerçevede kavramın ortay çıkışına yol açan gelişmeler aktarılmıştır, ikinci ait bölümde ise özel olarak feminist kuram içindeki toplumsal farklılık tartışmaları ele alınmıştır, iki farklı yaklaşım çerçevesinde kavram tartışılmaya çalışılmış ve bu yaklaşımlar eşitlikçi ve farklı lıkçı anlayışlar olarak adlandırılıp eleştirilmiştir. Üçüncü alt bölümde ise öncelikle ırkçılık ve cinsiyetçilik karşıtlığının kuramsal gerekçeleri açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'deki toplumsal farklılık tartışmalarına yer verilmiş, ırkçılık ve cinsiyetçilik karşıtlığına ilişkin tartışmaların Türkiye'de cinsel politikada yansımaları gösterilmiştir. ikinci bölümde Nancy Fraser ve Anne Phillips'in toplumsal farklılık tartışmaları verilmektedir, önce Fraser ve Phillips'in toplumsal farklılık kavramına yükledikleri anlam tartışılmaktadır. Daha sonra toplumsal farklılığın kndisinden bağımsız olarak anlaşılamayacı kimlik politikaları ekseninde toplumsal farklılık kavrayışları sorgulanmıştır. Son olarak 142demokratik bir mücadele odağı olarak toplumsal farklılık kavramına yükledikleri anlam belirtilmiştir. Sonuç bölümünde toplumsal farklılık tartışmalarının Türkiye'deki yansımaları değerlendirilmiş ve buradaki yansımaların kültürel olanın politikleşmesi tartışmalarından bağımsız olmadığı iddia edilmiştir. 143
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to make clear the social difference, which is important aspect of the concept of identity, on the basis of the example given by Anne Phillips and Nancy Fraser and to expresses its place within the historical process. Concept of the social difference mentioned here has been one of the most important subjects of the agenda of arguments on identity that acquired an added depth after 1980's. First chapter of the thesis generally touches upon the arguments on social difference in feminist theory. This chapter has been divided into three subchapter. The first subchapter tries to make clear the definitions of the concept of social difference within the historical process and the developments leading to the appearence of the concept are mentioned within this framework. Second subchapter specifically includes the arguments on social difference within the feminist theory. It is argued that there are two different approaches to the concept and such approaches are called equalitarianist approach and the approach based on the principle of difference and matched. Third subchapter involves the arguments on social difference in Turkey. First, the theoretical rationales of the opposition between racism and sexuality have been made clear and the reflections of such arguments on sexual policy in Turkey have been demonsrated. Second chapter includes the arguments of Nancy Fraser and Anne Phillips on social difference. First of all, the meaning given to the concept by the authors has been discussed. Then, the comprehensions of social difference have been interrogated on the axis of identity politics. On which 144the social difference has to be depend to be understood. Finally, the meaning given to the concept of social difference as the focus of a democratic struggle has been dealt with. In the concluding part, reflections of the arguments on social difference in Turkey have been considered and it has been expressed that such reflections are not independent from the arguments on the politicization of the cultural one. 145