Bishop çatısına göre kuaterniyonlar uzayında eğriler
Curves in the space of quaternions according to the bishop frame
  1. Tez No: 1002406
  2. Yazar: MİNE İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez ile ilgili yapılan mevcut önceki çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Öklid uzayına ve kuaterniyonlara ait temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm ise tez çalışmasının asıl kısmını oluşturmaktadır. Üç boyutlu ve Dört boyutlu uzayda kuaterniyonik bir eğrinin eğri çatıları elde edilmiştir. Eğrilikleri bulunmuştur. Elde edilen teorem ve sonuçlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise daha önceki çalışmalarla , bu tezde yapılan arasındaki farklar verilmiştir. R4 hangi çatının, R3 hangi çatıya karşılık geldiği ifade edldi. Son olarak gelecekteki araştırmalar üzerine önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter presents existing work related to the thesis. The third chapter covers the fundamental definitions and theorems of Euclidean space and quaternions. The fourth chapter constitutes the main part of the thesis.The curved frames of a quaternionic curve in three and four-dimensional space are obtained. The curvatures are determined. The theorems and results we obtained are presented. In the fifth chapter, we present the differences between our work and previous studies. We state which frame R4 corresponds to which frame R3. Finally, we make suggestions for future research.