Eğitim yapılarında akustik konforun değerlendirilmesine yönelik ölçüm ve simülasyon analizi
Measurement and simulation analysis for evaluating acoustic comfort in educational buildings
  1. Tez No: 1002616
  2. Yazar: ŞÜKRÜ EFLANİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Sınıflarda gürültü kontrolü büyük önem taşımakta olup hacim akustiği bu bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Eğitim ortamlarında verimliliğin artırılabilmesi için en temel koşul, konuşmanın açık ve anlaşılabilir biçimde algılanabilmesidir. Bu gereklilik doğrultusunda, eğitim mekânlarının iyileştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de bu alandaki yasal çerçeve, 2017 yılında yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiş ve bu düzenleme ile yapıların uyması zorunlu performans kriterleri gelmiştir. Ancak yönetmelik öncesinde inşa edilmiş eski tip yapılarda yetersizlikler bulunduğu ve bu yapıların güncel kriterleri çoğu zaman karşılayamadığı görülmektedir. Bu çalışmada, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü İnşaat Fakültesi bünyesinde yer alan FZ-092 numaralı dersliğinin gürültü kontrolü, hacim akustiği ve yapı elemanlarının ses yalıtım performansları yerinde ölçümler ve sayısal simülasyon yöntemleri kullanılarak bütüncül bir biçimde değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında iç ve dış ortam gürültü düzeyleri, çınlama süresi (T30), speech transmission index (STI) ve hava doğuşlu ses yalıtımı parametreleri ölçülmüş; sonuçlar ulusal mevzuat ve ilgili uluslararası standartlar ile karşılaştırılmıştır. Yerinde ölçümlerde iç ortam gürültü düzeyi 50,35 dBA, çınlama süresi 2,93 sn ve STI değeri 0,30 olarak belirlenmiş ve mevcut akustik koşulların mevzuata uygun olmadığı görülmüştür. İç duvarlara ait ses yalıtım performanslarının da hedef değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir. Mevcut durum ve iyileştirme senaryoları EASE 5 ve AFMG SoundFlow simülasyonları ile değerlendirilmiştir. İyileştirme senaryoları kapsamında farklı akustik düzenleme seçenekleri değerlendirilmiş ve hedef performans kriterlerini sağlayan optimum çözüm değerleri belirlenmiştir. Hacim akustiği ve ses yalıtımı üzerinde düzenlemeler yapılmış, simülasyon sonuçlarına göre çınlama süresi 0,73 sn seviyesine düşürülmüş, STI değeri 0,64'e yükseltilmiş ve ses yalıtım performansının mevzuat sınırlarını sağladığı gösterilmiştir. Arka plan gürültüsünün yüksek ve çınlama süresinin uzun olduğu hacimlerde, konuşma anlaşılırlığı belirgin biçimde düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Noise control in classrooms is of great importance and room acoustics constitutes an integral part of this framework. The most fundamental requirement for improving efficiency in educational environments is the clear and intelligible perception of speech. In line with this requirement, the acoustic improvement of educational spaces has become increasingly important. In Türkiye, the legal framework in this field was established with the Regulation on the Protection of Buildings Against Noise, which entered into force in 2017, and this regulation introduced mandatory acoustic performance criteria that buildings must comply with. However, it is observed that buildings constructed prior to the regulation often exhibit significant deficiencies and frequently fail to meet current acoustic performance requirements. In this study, the noise control, room acoustics and sound insulation performance of building elements in classroom FZ-092, located within the Faculty of Civil Engineering at Yıldız Technical University Davutpaşa Campus, were comprehensively evaluated using in situ measurements and numerical simulation methods. Within the scope of the study, indoor and outdoor noise levels, reverberation time (RT), speech transmission index (STI) and airbone sound insulation parameters were measured and the results were compared with national regulations and relevant international standards. Field measurements indicated that the indoor noise level was 50,35 dBA, the reverberation time was 2,93 sn and the STI value was 0,30, demonstrating that the existing acoustic conditions did not comply with regulatory requirements. The sound insulation performance of the internal walls was also found to be below the target values. The existing conditions were modeled using EASE 5 and SoundFlow software. Within the improvement scenarios, various acoustic treatment alternatives were evaluated and the optimum solutions meeting the target performance criteria were identified. Through interventions in room acoustics and sound insulation, simulation results showed that the reverberation time was reduced to 0,73 sn, the STI value increased to 0,64 and the sound insulation performance achieved compliance with regulatory limits. It was also observed that in spaces with high background noise levels and long reverberation times, the speech transmission index decreases significantly.