Dikkat mekanizmalı oto-kodlayıcılar ve uyarlanabilir görüntü füzyonuna dayalı EDOF yaklaşımı
An EDOF approach based on attention-mechanism autoencoders and adaptive image fusion
- Tez No: 1002913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sınırlı odaklama derinliği, mikroskobik sistemlerde numunenin tamamının aynı anda net biçimde görüntülenememesi durumudur. Bu çalışmada, söz konusu sınırlamayı aşmak için farklı odak düzlemlerine sahip birden çok görüntünün birleştirilerek tümüyle odaklı tek bir görüntü elde edilmesini sağlayan Genişletilmiş Odaklama Derinliği (Extended Depth of Focus-EDOF) yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yaklaşım iki aşamalı derin öğrenme mimarisine dayanmaktadır. İlk aşamada, odakla ilişkili yapısal ve bağlamsal özellikler bir kodlayıcı model aracılığıyla hiyerarşik olarak çıkarılmakta; ikinci aşamada ise bu özellikler, uyarlanabilir bir füzyon stratejisi ile bütünleştirilerek yapısal bütünlüğü koruyan ve keskin ayrıntılar sunan tümüyle odaklı görüntüler üretilmektedir. Yaklaşım ayrıca Kanal Dikkat (Channel Attention) ve Uzamsal Dikkat (Spatial Attention) mekanizmalarını entegre ederek hem küresel özellik seçimini hem de yerel odak iyileştirmesini güçlendirmektedir. Gerçekleştirilen kapsamlı deneyler, önerilen yaklaşımın mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında daha elverişli sonuçlar ürettiğini, EDOF tekniklerinin temel sınırlamalarını belirli ölçüde azaltabildiğini ve uyarlanabilir, yüksek performanslı bir odak füzyon çözümü sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Limited depth of focus refers to the inability of microscopic systems to capture the entire specimen in sharp detail within a single image. In this study, an Extended Depth of Focus approach is proposed to overcome this limitation by synthesizing a fully focused image from multiple images acquired at different focal planes. The proposed method is based on a two-stage deep learning architecture. In the first stage, structural and contextual features associated with focus are hierarchically extracted through an encoder network. In the second stage, these features are integrated using an adaptive fusion strategy, producing fully focused images that preserve structural integrity and exhibit sharp details. Moreover, the approach incorporates Channel Attention and Spatial Attention mechanisms to enhance both global feature selection and local focus refinement. Comprehensive experiments demonstrate that, compared with existing methods, the proposed approach yields more favorable results, mitigates the fundamental limitations of EDOF techniques to a certain extent, and provides an adaptive, high-performance focus- fusion solution.