Essays on energy economics and solar energy
Enerji ekonomisi ve güneş enerjisi üzerine makaleler
- Tez No: 1003384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de güneş enerjisinin sanayideki kullanımını üç makaleden oluşan bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. Türkiye'nin 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda, enerji yoğun sanayi sektörlerinde fosil yakıtlardan yenilenebilir kaynaklara geçiş kritik bir öneme sahiptir. İlk çalışma, mevcut literatürde sıklıkla eksik olan mekânsal boyutu dahil etmek amacıyla Multiscale Geographically Weighted Regression (MGWR) yöntemini kullanarak büyüme-enerji ilişkisini yeniden incelemektedir. Sonuçlar; doğal gaz, petrol ve elektrik tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin Türkiye genelinde önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ve ulusal düzeydeki toplu modellerin yerel dinamikleri gözden kaçırabileceğini göstermektedir. Çalışmanın en çarpıcı sonucu, lisanssız elektrik üretimi ile büyümenin Türkiye'nin bazı bölgelerinde negatif ilişkili olmasıdır. Bu durum, sanayi sektörleri tarafından genel olarak benimsenen yenilenebilir enerji türlerinin büyümeyi her zaman doğrudan desteklemediğini göstermektedir. İkinci çalışma, Türkiye'de sanayide fotovoltaik (PV) kullanımının arkasındaki olası faktörleri anlamak amacıyla Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki (OSB) paydaşlarla vii yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanmaktadır. Elektrik fiyatları, enerji güvenliği ve iklim değişikliği politikaları sanayinin yenilenebilir enerjiye geçişindeki temel itici güçler olduğu sonucuna varılmıştır. Altyapısal ve mekânsal sınırlamalar, bürokratik engeller, bilgi eksikliği ve finansal kısıtlar ise öne çıkan temel zorluklar arasında yer almaktadır. Son çalışma, bu perspektifler arasında köprü kurmak amacıyla Fotovoltaik Etkinleştirici Endeksi'ni (PVEI) geliştirmektedir. Panel ekonometrik modellerin kullanıldığı bu çalışma, önceden belirlenen itici güçlerin ve zorlukların Türkiye genelindeki fiili lisanssız PV kapasitesini nasıl etkilediğini doğrulamaktadır. Bu makaleler toplu olarak, sanayide enerji dönüşümünü anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve Türkiye'de güneş enerjisi entegrasyonunu hızlandırmak için uygulanabilir politika önerileri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the industrial adoption of solar energy in Türkiye through a three-essay holistic approach. As Türkiye aims to achieve net-zero emissions by 2053, transitioning energy-intensive industrial sectors from fossil fuels to renewable energy is critical. The first study re-examines the growth-energy nexus using Multiscale Geographically Weighted Regression (MGWR) to incorporate a spatial dimension that is often missing in the existing literature. Results indicate that the relationship between economic growth and consumption of natural gas, oil, and electricity varies significantly across Türkiye, suggesting that aggregate national models may overlook local dynamics. The most striking result is that growth is negatively associated with electricity consumption under the license-exempt regulatory framework, suggesting that the types of renewables generally adopted by the industrial sectors do not necessarily promote growth. The second study employs semi-structured interviews with stakeholders in Organised Industrial Zones (OIZs) to examine potential factors underlying industrial PV v adoption in Türkiye. It identifies key drivers as fluctuating electricity prices, energy security and climate change policies. Among the significant challenges are infrastructural and spatial limitations, bureaucratic hurdles, lack of knowledge, and financial constraints. The final study introduces the Photovoltaic Enabler Index (PVEI) to unify these perspectives. Employing panel econometric models, it confirms the impact of the previously identified drivers and challenges on real license-exempt PV capacity across Türkiye. Collectively, these essays provide a comprehensive framework for understanding industrial energy transitions and offer actionable policy recommendations to accelerate the integration of solar energy in Türkiye.