Spor yapan ve yapmayan ruh sağlığı çalışanlarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin karşılaştırılması (Elazığ örneği)
Comparison of the psychological resilience levels of mental health workers who do and do not participate in sports: The example of Elazığ province
- Tez No: 1003516
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SAVUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, özellikle stresli ve yoğun çalışma koşullarına sahip meslek gruplarında ruh sağlığı ve psikolojik sağlamlık giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan ruh sağlığı çalışanlarının psikolojik sağlamlık düzeylerini karşılaştırmak ve bu iki grup arasındaki farklılıkları incelemektir. Bu araştırmada nicel yöntemlerden Nedensel Karşılaştırma Modeli kullanılacaktır. Çalışmanın evrenini, Elazığ ilinde bulunan (spor yapan ve yapmayan) ruh sağlığı çalışanları oluşturacaktır. Spor yapan katılımcıların belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılacaktır. Örneklem büyüklüğü G*Power (v 3.1.9.6) paket programı kullanılarak hesaplanacak, bu etki büyüklüğüne göre mevcut çalışma için gerekli minimum örneklem büyüklüğü %5 alfa hatası, %80 güç ve 0,87 etki büyüklüğü ile yaklaşık 64 kişi spor yapan ve 64 kişi spor yapmayan iki grup şeklinde toplam 128 kişi olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplamak için katılımcılara geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış olan Psikolojik Sağlamlık Tutum Beceri Ölçeği ve Sosyo-Demografik Bilgi Formu uygulanacaktır. Araştırmada toplanan verilerin analiz sürecinde, öncelikle veri setinin parametrik veya non-parametrik özellik taşıyıp taşımadığını belirlemek amacıyla normalite testi uygulanacaktır. Bu test, verilerin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirecek ve elde edilen bulgular doğrultusunda uygun istatistiksel yöntemler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mental health and psychological resilience are becoming increasingly important, especially in occupational groups with stressful and intense working conditions. The aim of this study is to compare the psychological resilience levels of mental health workers who do sports and those who do not, and to examine the differences between these two groups. The Causal Comparison Model, one of the quantitative methods, will be used in this study. The universe of the study will consist of mental health workers (who do sports and those who do not) in Elazığ province. In determining the participants who do sports, the criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods, will be used. The sample size will be calculated using the G*Power (v 3.1.9.6) package program. According to this effect size, the minimum sample size required for the current study was determined as a total of 128 people, with 5% alpha error, 80% power and 0.87 effect size, in two groups of approximately 64 people who do sports and 64 people who do not. The Psychological Resilience Attitude Skill Scale and Socio-Demographic Information Form, which have been studied for validity and reliability, will be applied to the participants to collect data in the study. In analyzing the data collected in the research, the normality test will be applied first to determine whether the data set has parametric or non-parametric properties. This test will evaluate the conformity of the data to the normal distribution and appropriate statistical methods will be determined in line with the findings obtained.