Kültürel mirasın korunması sürdürülebilir turizm yöntemini geliştirmediki önemi/ vaka çalışması: İstanbul Galataport
The importance of preserving cultural heritage in enhancing sustainable tourism: A case study of Galataport Istanbul
  1. Tez No: 1004318
  2. Yazar: NEGAR GHORBANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Galataport İstanbul örneği üzerinden turizm alanı ziyaretçilerinin kültürel miras farkındalık düzeyleri ile sürdürülebilir turizme yönelik algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler Galataport alanını ziyaret eden yerli turistlerden anket tekniğiyle toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü GPower programı kullanılarak belirlenmiş ve veriler kolayda örnekleme yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada kültürel miras farkındalığı ile sürdürülebilir turizmin sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel boyutlarını ölçmeye yönelik ölçeklerden yararlanılmış; elde edilen veriler güvenilirlik ve geçerlilik analizleri, açıklayıcı istatistikler, korelasyon analizi, demografik farklılık testleri ve yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında kullanılan ölçeklerin güvenilir ve geçerli olduğu belirlenmiştir. Yapısal model bulguları, kültürel miras farkındalığının sürdürülebilir turizm algısı üzerinde doğrudan ve pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kültürel miras değişkenlerinin sürdürülebilir turizmin sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel boyutlarını orta düzeyde açıkladığı tespit edilmiştir. Demografik analizlerde, eğitim düzeyi ve gelir düzeyinin kültürel miras farkındalığı ve sürdürülebilir turizm algısı üzerinde anlamlı farklılık yarattığı; cinsiyet ve yaş gibi değişkenlerin ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Ayrıca bireylerin doğrudan deneyimlemedikleri kültürel miras alanlarının sürdürülebilir turizm algısı üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, kültürel mirasın sürdürülebilir turizmin gelişimi açısından önemli bir belirleyici olduğunu ve kültürel miras bilincinin artırılmasının sürdürülebilir turizm politikalarının etkinliğini güçlendireceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between visitors' levels of cultural heritage awareness and their perceptions of sustainable tourism was examined through the case of Galataport Istanbul. A quantitative research method was employed, and the data were collected from domestic tourists visiting the Galataport area using a questionnaire technique. The sample size was determined using the GPower program, and the data were obtained through convenience sampling. Scales measuring cultural heritage awareness and the socio-cultural, economic, and environmental dimensions of sustainable tourism were utilized. The collected data were analyzed using reliability and validity analyses, descriptive statistics, correlation analysis, demographic difference tests, and structural equation modeling. The results indicated that the scales used in the study were reliable and valid. The findings of the structural model revealed that cultural heritage awareness had a direct, positive, and statistically significant effect on perceptions of sustainable tourism. It was found that cultural heritage variables explained the socio-cultural, economic, and environmental dimensions of sustainable tourism at a moderate level. The demographic analyses showed that education level and income level created significant differences in cultural heritage awareness and sustainable tourism perceptions, whereas variables such as gender and age did not produce significant differences. Furthermore, it was concluded that cultural heritage areas not directly experienced by individuals did not have a significant effect on sustainable tourism perceptions. Overall, the findings demonstrated that cultural heritage is an important determinant in the development of sustainable tourism and that increasing cultural heritage awareness would strengthen the effectiveness of sustainable tourism policies.