Spor yapan ve yapmayan gençlerde internet bağımlılığının incelenmesi
Examining the internet addiction in young people who do and do not sport
- Tez No: 1004551
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Spor Yapan ve Yapmayan Gençlerde İnternet Bağımlılığının İncelenmesi Günümüzde neredeyse tüm dünyanın erişebildiği ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet bilinçsiz kullanıldığında bağımlılık riski oluşturabilmektedir. İlk olarak Ivon Goldberg tarafından kullanılan internet bağımlılığı terimi kontrol edilemeyen internet kullanımıyla karakterizedir. İnternet oyun bağımlılığı, DSM-5 (Ruhsal Bozukluklar Tanısal El Kitabı) 'te yer almasına rağmen internet bağımlılığı henüz yer almaz. Bu yüzden Young DSM-5'te yer alan patolojik kumar oynama kriterlerine göre internet bağımlılığı tanı kriterleri belirlemiştir. Yapılan çalışmalarda internet bağımlısı kişilerin sosyal, iş, okul yaşamlarının olumsuz etkilendiği görülmüştür. Diğer taraftan egzersizin merkezi sinir sistemini iyileştirerek bağımlılığın yol açtığı hasarları telafi edebileceği belirlenmiştir. Bu araştırma üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeylerini ve düzenli olarak spor yapmayla ilişkisini incelemektedir. Araştırmada katılımcıların internet bağımlılığı düzeylerini belirlemek için Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Spor yapma, yaş, eğitim durumu gibi bilgilerle karşılaştırabilmek içinse Kişisel Bilgi Formu anket yoluyla uygulanmıştır. G*Power (3.1.9.7.) analizi (F test, regresyon analizi) ile 0,90 güç düzeyinde örneklem büyüklüğü 108 kişi olarak tespit edilmiştir. Araştırma 350 kişiyle yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre düzenli olarak spor yapmak Young internet bağımlılığı ölçeğine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, sosyal medya bağımlılık ölçeğine göre düzenli olarak spor yapanlar daha az sosyal medya bağımlısı olarak bulunmuştur. Erkek katılımcılar hem Young internet bağımlılığı ölçeği hem Sosyal medya bağımlılık ölçeğine göre daha fazla internet bağımlısı olarak bulunmuştur. En çok kullanılan sosyal medya platformu 'instagram' iken kullanılan sosyal medya platformu internet bağımlılığı üzerinde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bireysel spor yapanlarla takım sporu yapanların arasında da internet bağımlılığına göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yaş arttıkça internet bağımlılığı yaşı küçük olanlara göre anlamlı olarak daha fazla bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinde spor yapmak az da olsa internet bağımlılığını azaltmıştır. Yaşı büyük olanlar internette daha çok vakit geçirmektedir. İnternet bağımlılığına yönelik müdahaleler geliştirilmeli, sağlıklı internet kullanımı hakkında bilinçlendirilme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the internet, which is accessible to almost the entire world and has become an integral part of our lives, can pose a risk of addiction if used unconsciously. The term internet addiction, first used by Ivon Goldberg, is characterized by uncontrollable internet use. Although internet gaming addiction is included in the DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), internet addiction is not yet included. For this reason, Young established diagnostic criteria for internet addiction based on the criteria for pathological gambling included in the DSM-5. Studies have shown that the social, work, and school lives of individuals addicted to the internet are negatively affected. On the other hand, it has been determined that exercise may compensate for the damage caused by addiction by improving the central nervous system. This research examines university students' levels of internet addiction and their relationship with regularly engaging in sports. In the study, the Young Internet Addiction Scale Short Form and the Social Media Addiction Scale were used to determine the participants' levels of internet addiction. To compare with information such as exercising, age, and educational status, a Personal Information Form was administered via a survey. The sample size was determined to be 108 people at a power level of 0.90 using G*Power (3.1.9.7.) analysis (F-test, regression analysis). The research was conducted with 350 people. According to the findings of the study, exercising regularly did not show a significant difference on the Young Internet Addiction Scale, whereas according to the Social Media Addiction Scale, those who exercised regularly were found to be less addicted to social media. Male participants were found to be more addicted to the internet according to both the Young Internet Addiction Scale and the Social Media Addiction Scale. Instagram was the most used social media platform, but the platform used did not show a significant difference in internet addiction. There was also no significant difference in internet addiction between those who engage in individual sports and those who participate in team sports. As age increases, internet addiction has been found to be significantly higher compared to younger individuals. According to the results of the study, engaging in sports slightly reduced internet addiction among university students. Older individuals spend more time on the internet. Interventions aimed at internet addiction should be developed, and awareness about healthy internet use should be raised.