Benz(azol)-piperazin türevi bazı orjinal bileşiklerin antidepresan-benzeri etkilerinin araştırılması
Investigation of the antidepressant-like effects of some novel benz(azole)–piperazine derivative compounds
- Tez No: 1004657
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEVRİM CAN, DOÇ. DR. ASAF EVRİM EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında 12 adet orijinal benz(azol)-piperazin türevi sentezlenmiş ve kimyasal yapıları standart spektroskopik yöntemlerle doğrulanmıştır. Bileşiklerin (2,5 mg/kg, i.p.) antidepresan-benzeri etkinlik potansiyelleri modifiye zorlu yüzme ve kuyruktan asma testleri ile incelenmiştir. Serideki 2a, 2c, 2d, 2g, 2i ve 2l kodlu bileşikler farelerin modifiye zorlu yüzme testinde ölçülen immobilite sürelerini anlamlı biçimde kısaltıp yüzme sürelerini uzatmış; tırmanma süreleri üzerinde ise belirgin bir değişikliğe neden olmamıştır. Aynı bileşiklerin immobilite süresini kuyruktan asma testinde de anlamlı şekilde kısaltmış olması, modifiye zorlu yüzme testinin bulgularını desteklemiş ve antidepresan-benzeri etki gösterdiklerine işaret etmiştir. Fluoksetin (10 mg/kg, i.p.) her iki testte de beklenen pozitif kontrol yanıtını vermiştir. Olası lokomotor karıştırıcı etkileri dışlamak üzere yapılan aktivite-metre ölçümlerinde (yatay/dikey/stereotipik/ambulatuvar aktivite sayısı ve kat edilen mesafe) anlamlı fark saptanmamıştır. Mekanistik düzeyde, aktif bulunan türevler içinSERT'e yönelik moleküler yerleştirme çalışmaları yapılmış; en aktif bileşiklerden olan 2c için moleküler dinamik simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Insilico sonuçlar, aktif türevlerin SERT bağlanma bölgesine yerleştiklerini ve 2c–SERT kompleksinin dinamik koşullarda kararlı kalabildiğini göstermiştir. Genel olarak bulgular, benz(azol)-piperazin iskeletinin yeni antidepresan ilaç adaylarının geliştirilmesi için umut vadeden bir farmakor yapısı olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 12 original benz(azol)-piperazine derivatives were synthesized, and their chemical structures were confirmed using standard spectroscopic methods. The antidepressant-like potential of the compounds (2.5 mg/kg, i.p.) was evaluated in the modified forced swim test and the tail suspension test. Compounds 2a, 2c, 2d, 2g, 2i, and 2l significantly reduced immobility time and increased swimming time in the modified forced swim test, while producing no marked change in climbing time. The same compounds also significantly decreased immobility in the tail suspension test, supporting the modified forced swim test findings and indicating antidepressant-like activity. Fluoxetine (10 mg/kg, i.p.) produced the expected positive-control responses in both tests. To exclude potential locomotor confounds, activity-meter measurements (horizontal/vertical/stereotypic/ambulatory counts and distance traveled) revealed no significant differences among groups. Mechanistically, molecular docking studies targeting SERT were performed for the active derivatives, and molecular dynamics simulations were conducted for 2c, one of the most active compounds. In silico results indicated binding within the SERT pocket and dynamic stability of the 2c–SERT complex. Overall, the benz(azol)-piperazine scaffold appears promising for developing novel antidepressant candidates