Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yerel buğday çeşitlerinin değerlendirilmesi: Verim, kalite ve morfolojik özelliklerin analizi
Assessment of local wheat landraces from diverse regions of Turkey: An analysis of yield, quality, and morphological traits
  1. Tez No: 1005171
  2. Yazar: AHMET SERDAR KOKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İŞTİPLİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Bornova ekolojik koşullarında Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen yerel vep tescilli ekmeklik ve makarnalık buğday genotipleri; veriml, kalite ve agro-morfolojik özellikler bakımından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ekmeklik buğday çeşitlerinde; ba kşak boyu, bayraek yaparak alana ı, bin tane ağırlığı özellikleri bakımından istatistikî anlamda önemli (p<0.05) farklılıklar tespit edildiği, yerel ekmeklik çeşitlerin başak boyu ve bayrak yaprak alanı özellikleri bakımından öne çıktığı; tescilli ekmeklik çeşitlerin ise yerel çeşitlere kıyasla yatmaya dayanıklılık ve bin tane ağırlığı özellikleri bakımından daha yüksek performans gösterdiği saptanmıştır. Makarnalık buğday çeşitlerinde; kuş zararı, bitki boyu, başlak boyu, bayrlak yapr1ak klor 1ofil içeriği, bay1rak yap1rak ala1 nı, bin tane ağırlığı özellikleri incelendiğinde istatistikî anlamda önemli (p<0.05) farklılıklar tespit edilmiştir. Yerel makarnalık çeşitlerin kuş zararına dayanıklılık, bitki boyu, başak boyu özellikleri bakımından öne çıktığı, tescilli makarnalık çeşitlerin ise bin tane ağırlığı bakımından daha yüksek performans göstermiş olduğu saptanmıştır. Çalışmada ayrıca değerlendirilmiş olan kalite özelliklerine dair sonuçlara da yer verilmiştir. Sonuç olarak; yerel ve tescilli buğday çeşitlerinin farklı özellikler bakımından birbirlerine üstünlük sağlayabileceği, yerel çeşitlerin öne çıktığı bakımından ıslah programlarında fayda sağlayabileceği ve yapılabilecek potansiyel çalışmaların sürdürülebilir tarım ve genetik kaynaklarımızın korunması açısından önemine dair değerlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, local and registered bread and durum wheat genotypes obtained from different regions of Türkiye were comparatively evaluated under Bornova ecological conditions in terms of yield, quality, and agro-morphological traits. In bread wheat varieties, statistically significant differences (p<0.05) were detected for spike length, flag leaf area, and thousand kernel weight; local bread wheat varieties stood out in terms of spike length and flag leaf area, whereas registered varieties exhibited higher performance in lodging resistance and thousand kernel weight compared to local genotypes. In durum wheat varieties, statistically significant differences (p<0.05) were observed for bird damage, plant height, spike length, flag leaf chlorophyll content, flag leaf area, and thousand kernel weight. Local durum wheat varieties were superior in resistance to bird damage, plant height, and spike length, while registered durum wheat varieties showed higher performance in thousand kernel weight. The results related to the quality traits evaluated in the study were also presented. Overall, the findings indicate that local and registered wheat varieties may outperform each other depending on the trait considered, that local varieties may provide benefits in breeding programs for the traits in which they excel, and that further potential studies are important for sustainable agriculture and the conservation of genetic resources.