Tersanelerde gemi boya emisyonlarının matematiksel tahmini
Mathematical estimation of ship paint emissions in shipyards
- Tez No: 1006568
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tersanelerde gerçekleştirilen gemi inşa ve bakım faaliyetleri kapsamında yapılan boyama işlemleri, uçucu organik bileşik (VOC) emisyonları açısından önemli bir çevresel etki oluşturmaktadır. Artan çevresel farkındalık ve ulusal-uluslararası mevzuat gereklilikleri doğrultusunda, bu emisyonların doğru ve güvenilir yöntemlerle tahmin edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, tersanelerde gerçekleştirilen gemi boyama faaliyetlerinden kaynaklanan toplam uçucu organik bileşik (TVOC) emisyonlarının matematiksel olarak tahmin edilmesine yönelik bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, ana boyutları bilinen toplam 20 adet gemi ele alınmış ve her bir gemi ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Emisyon hesaplamaları, gemi boyama süreçlerinde kullanılan boya türleri, boya tüketim miktarları ve boya teknik spesifikasyonlarında yer alan hacimce katı madde oranları (VS) esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Boya tüketim verileri, geminin farklı bölgeleri ve uygulanan katmanlar dikkate alınarak düzenli tablolar hâlinde oluşturulmuş ve bu veriler kullanılarak toplam VOC emisyonları nicel olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen yöntem iki farklı yaklaşım üzerinden değerlendirilmiştir. İlk yaklaşımda, boya tüketim miktarları doğrudan kullanılarak VOC emisyonları hesaplanmış; ikinci yaklaşımda ise geminin temel geometrik özellikleri ile emisyon değerleri arasındaki ilişki regresyon analizi yardımıyla incelenmiştir. Analiz sonucunda, söz konusu gemi boyutlarını içeren karakteristik bir VOC emisyon denklemi elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak yöntemin uygulanabilirliği ve tutarlılığı değerlendirilmiştir. Bu yöntem, ayrıntılı boya tüketim bilgilerinin mevcut olmadığı durumlarda, temel gemi boyutları bilinen gemiler için VOC emisyonlarının yaklaşık olarak tahmin edilmesine imkân sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında geliştirilen matematiksel yaklaşımın, tersanelerde gemi boyama faaliyetlerinden kaynaklanan VOC emisyonlarının tahmin edilmesine pratik, sistematik bir araç sunmaktadır. Elde edilen bulguların, çevresel etki değerlendirme çalışmalarına ve emisyon azaltım stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Painting operations carried out within shipbuilding and maintenance activities in shipyards constitute a significant environmental impact in terms of volatile organic compound (VOC) emissions. In line with increasing environmental awareness and national and international regulatory requirements, the accurate and reliable estimation of these emissions has become highly important. In this study, a mathematical method is developed to estimate total volatile organic compound (TVOC) emissions originating from ship painting activities conducted in shipyards. Within the scope of the study, a total of 20 ships with known principal dimensions were considered, and each ship was evaluated individually. Emission calculations were performed based on the types of paints used in ship painting processes, paint consumption amounts, and the volume solids (VS) ratios specified in paint technical data sheets. Paint consumption data were organized in systematic tables by considering different regions of the ship and applied coating layers, and total VOC emissions were quantitatively calculated using these data. The developed method was evaluated through two different approaches. In the first approach, VOC emissions were calculated directly using paint consumption amounts; in the second approach, the relationship between the principal geometric characteristics of the ship and emission values was examined using regression analysis. As a result of the analysis, a characteristic VOC emission equation incorporating the relevant ship dimensions was obtained. The results were compared to assess the applicability and consistency of the proposed method. This approach enables approximate estimation of VOC emissions for ships with known principal dimensions in cases where detailed paint consumption data are not available. In conclusion, the mathematical approach developed in this study provides a practical and systematic tool for estimating VOC emissions arising from ship painting activities in shipyards. The findings are expected to contribute to environmental impact assessment studies and to the development of emission reduction strategies.