Fenilboronik asidin kanser hücre hatları üzerinde antiproliferatif etkilerinin incelenmesi
The investigation of the antiproliferative effects of phenylboronic acid on cancer cell lines
  1. Tez No: 1007591
  2. Yazar: SINAN HEYDARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Son on yıllarda, fenilboronik asit (FBA) ve türevleri, sahip oldukları özgün biyolojik aktiviteler sayesinde tıbbi kimya alanında öne çıkan adaylar haline gelmiştir. Hücresel migrasyon (göç); doku morfogenezi ve homeostatik yara iyileşmesi için elzem olan temel bir fizyolojik süreçtir. Malignite bağlamında, aberan hücre migrasyonu hastalığın lokalize evreden sistemik metastaza geçişini kolaylaştırarak tedavi sonuçlarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, FBA'nın A549 hücre hattı üzerindeki etkileri; MTT sitotoksisite testi, Scratch (Yara İyileşmesi) analizi, koloni oluşum deneyi ve Trypan mavisi canlılık testi gibi biyokimyasal ve hücresel analizler ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, FBA'nın A549 hücre hattı üzerinde hem sitotoksik etki hem de migrasyon inhibisyonu açısından yüksek bir potansiyel sergilediğini kanıtlamaktadır. FBA uygulamasının, hücre migrasyonunu doz-bağımlı bir şekilde güçlü bir şekilde inhibe ettiği, dozun iki katına çıkarılmasıyla birlikte ise bu etkinin anlamlı bir şekilde bazal seviyelere baskılandığı gözlemlenmiştir. Koloni oluşumu, tam bir eliminasyon olmasa da, istatistiksel olarak belirgin bir düzeyde baskılanmıştır. Bu bulgular, FBA'nın kanser hücrelerine karşı terapötik etkinliğini vurgulamakta ve fenilboronik asit türevlerinin kanser tedavisinde kullanımı konusunda yeni perspektifler sunmaktadır
Özet (Çeviri)
In recent decades, phenylboronic acid (FBA) and its derivatives have emerged as prominent candidates in medicinal chemistry due to their distinct biological activities. Cellular migration is a fundamental physiological process essential for embryogenesis, tissue morphogenesis, and homeostatic wound healing. However, the dysregulation of migratory pathways is a hallmark of metastatic progression in solid tumors. In the context of malignancy, aberrant cell migration facilitates the transition from localized disease to systemic metastasis, significantly complicating treatment outcomes. Therefore, in this research we have studied the effect of FBA on A549 cell line running multiple tests and assays including MTT cytotoxicity test, Scratch Assay (Wound healing), Colony formation assay and Trypan blue viability assay. This study demonstrated significant results of FBA both on inhibition and cytotoxicity effect on A549 cell line. With higher dose of the added FBA, cell migration was strongly inhibited, and was significantly suppressed to baseline levels with double dose and colony formation was even though not fully but seemingly prevented. These results show how effective FBA is against Cancer cells and opens new paths in usage of Phenylboronic acid in cancer therapy.