POETİK BELGESELDE GREK ESTETİĞİNİN GÖRÜNTÜ ESTETİĞİ ÜZERİNE ETKİSİ
THE INFLUENCE OF GREEK AESTHETICS ON VISUAL AESTHETICS IN A POETIC DOCUMENTARY
- Tez No: 1008618
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Grek Estetiği'nin Poetik Belgesel'deki görüntü estetiği üzerindeki etkilerini Leni Riefenstahl'ın Olympia (1938) filmi üzerinden irdelemektedir. Araştırmada, Antik Yunan'ın denge, uyum, simetri ve ölçüye dayalı estetik anlayışının, poetik belgesel formunun görsel kodlarıyla nasıl bütünleştiği analiz edilmektedir. Çalışma, Olympia'nın sadece bir spor belgeseli olmadığını; kullanılan biçimsel unsurların ve görsel estetiğin, dönemin nasyonal sosyalist ideolojisinin“ideal beden”ve“üstün ırk”mitlerini inşa etmede güçlü bir ideolojik araç olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Bu yönüyle film, estetik mükemmelliğin siyasi ve ideolojik propaganda amacıyla nasıl araçsallaştırılabileceğini gösteren en bariz örneklerden biridir. Klasik anlatı teorilerine alternatif bir bakış açısı sunan bu yapım, biçim ile ideolojik söylem arasındaki karmaşık ilişkiyi sinematografik açıdan gözler önüne serer. Çalışma, Grek Estetiği'nin Poetik Belgesel türüne sağladığı teorik temelleri araştırırken, görsel formun ideolojik işlev ve propaganda süreçlerini ne şekilde yapılandırdığını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of Greek Aesthetics on the visual aesthetics of Poetic Documentary through Leni Riefenstahl's film Olympia (1938). The research analyzes how the Ancient Greek aesthetic understanding based on balance, harmony, symmetry, and proportion integrates with the visual codes of the poetic documentary form. The study reveals that Olympia is not merely a sports documentary, but that its formal elements and visual aesthetics functioned as a powerful ideological tool to construct the“ideal body”and“master race”myths of the contemporary National Socialist ideology. In this respect, the film stands as one of the most prominent examples of how aesthetic perfectionism can be instrumentalized for political and ideological propaganda. Offering an alternative perspective to classical narrative theories, this production cinematographically demonstrates the complex relationship between form and ideological discourse. While exploring the theoretical foundations that Greek Aesthetics provides to the Poetic Documentary genre, this study aims to reveal how visual form structures ideological functions and propaganda processes.