Beliren yetişkinlik döneminde phubbing davranışı ile yaşantısal kaçınma, duygu düzenleme güçlüğü ve yalnızlık arasındaki ilişki
The relationships between difficulties in emotion regulation, experiential avoidance, loneliness, and phubbing behavior in emerging adulthood
- Tez No: 1010438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akıllı telefonların artan kullanımıyla sosyal etkileşimlerde dikkat dağılması yaşanmakta ve bu durum kişilerarası ilişkileri olumsuz etkileyebilmektedir. Bu araştırma, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde sosyotelizm (phubbing) davranışı ile yaşantısal kaçınma, duygu düzenleme güçlüğü ve yalnızlık arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş; örneklem, çevrim içi yöntemle ulaşılan 18–29 yaş aralığındaki 415 beliren yetişkin bireyden oluşmuştur. Veriler; Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Genel Phubbing (Sosyotelizm) Ölçeği, Yaşantısal Kaçınma Ölçeği (ÇBYKÖ-30), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) ve SELSA-S Yalnızlık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Betimleyici istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon analizi ve PROCESS Macro (Model 4) ile analiz edilmiştir. Aracılık analizi sonucunda, duygu düzenleme güçlüğünün yalnızlık üzerindeki etkisinde, sosyotelizm ve yaşantısal kaçınmanın aracı rolleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, duygu düzenleme güçlüğü ile sosyotelizm arasındaki ilişkide, yaşantısal kaçınmanın aracı rolü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş ve aracılık etkisi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of smartphones, distraction during social interactions has become more prevalent, potentially undermining interpersonal relationships. This study aimed to examine the relationships between phubbing behavior, experiential avoidance, difficulties in emotion regulation, and loneliness among individuals in the emerging adulthood period. The study was conducted using a relational survey model within a quantitative research approach. The sample consisted of 415 emerging adults aged between 18 and 29 who were reached through an online data collection method. Data were collected using the General Phubbing Scale (GPS), the Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire-30 (MEAQ-30), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16), and the Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S). The data were analyzed through descriptive statistics, independent samples t-tests, Pearson correlation analysis, and mediation analyses using Hayes' PROCESS macro (Model 4). The results of the mediation analysis revealed that the mediating roles of phubbing and experiential avoidance in the relationship between difficulties in emotion regulation and loneliness were not statistically significant. However, experiential avoidance was found to have a statistically significant mediating role in the relationship between difficulties in emotion regulation and phubbing, confirming the presence of a mediation effect.