Yük kapasite faktör kavramının yeniden yorumlanması: TFV tabanlı ekonomik büyüme ve çevre analizi
Reinterpreting the load capacity factor: A TFV-based analysis of economic growth and the environment
- Tez No: 1010720
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çevresel kalitenin belirlenmesinde ekonomik büyümenin hangi bileşeninin daha etkili olduğunu ampirik olarak ortaya koymaktır. Çalışmada çevresel kalite göstergesi olarak Yük Kapasite Faktörü kullanılmakta ve ekonomik büyüme yalnızca gelir artışı üzerinden değil Toplam Faktör Verimliliği temelli nitelikli büyüme yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Araştırmada 1990-2021 dönemini kapsayan ve verisine eksiksiz ulaşılabilen 73 ülkeye ait dengeli panel veri seti kullanılmaktadır. Ülkeler Yük Kapasite Faktörü ve Toplam Faktör Verimliliği performanslarına göre kümeleme analizine tabi tutulmakta ve elde edilen ülke grupları için ayrı ayrı uzun dönem ve kısa dönem tahminleri gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın ampirik analizinde ülke gruplarına ilişkin kısa ve uzun dönem ilişkiler panel verinin yatay kesit bağımlılığı, eğim heterojenliği ve dinamik yapısı dikkate alınarak CS-ARDL yaklaşımıyla tahmin edilmektedir. Bulgular Toplam Faktör Verimliliğinin başlangıç aşamasında çevresel kalite üzerinde sınırlı bir bozucu etki yarattığını, ancak belirli bir eşik değerinin aşılması sonrasında çevresel kaliteyi anlamlı ve kalıcı biçimde artırdığını göstermektedir. Buna karşılık ekonomik büyümenin çevresel kalite üzerindeki iyileştirici etkisinin daha geç ortaya çıktığı ve görece zayıf kaldığı tespit edilmektedir. Ayrıca sermaye emek oranının çevresel kalite üzerinde istatistiksel olarak tutarlı ve güçlü bir iyileştirici etki üretmediği belirlenmektedir. Elde edilen sonuçlar sürdürülebilir çevre hedeflerine ulaşılmasında büyümenin nicel boyutundan çok Toplam Faktör Verimliliği temelli büyüme dinamiklerinin daha belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to empirically examine which component of economic growth is more influential in shaping environmental quality. In this context, the Load Capacity Factor is employed as the indicator of environmental quality, and economic growth is evaluated not only through income growth but also within the framework of a Total Factor Productivity based qualitative growth approach. The study uses a balanced panel dataset covering the period from 1990 to 2021 for 73 countries with complete data availability. The countries are classified through cluster analysis according to their Load Capacity Factor and Total Factor Productivity performance, and separate long-run and short-run estimations are conducted for the resulting country groups. In the empirical analysis, the short-run and long-run relationships for these groups are estimated using the CS-ARDL approach, taking into account cross-sectional dependence, slope heterogeneity, and the dynamic structure of the panel data. The findings indicate that Total Factor Productivity initially exerts a limited adverse effect on environmental quality; however, once a certain threshold is exceeded, it significantly and persistently improves environmental quality. In contrast, the improving effect of economic growth on environmental quality emerges later and remains relatively weak. In addition, the capital-labor ratio is found not to produce a statistically consistent and strong improving effect on environmental quality. Overall, the results suggest that, in achieving sustainable environmental goals, Total Factor Productivity based growth dynamics are more decisive than the quantitative dimension of economic growth.