Dört rotorlu insansız hava aracı için bilgisayarlı görme tabanlı hata toleranslı kontrol algoritması geliştirilmesi
Development of vision based fault tolerant control algorithm for quadrotor UAV
  1. Tez No: 1011775
  2. Yazar: EMRE ÇİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Aeronautical Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Rotor arızasına maruz bırakılan robotların başlangıç ve hedef pozisyonu verilen yörüngelere gürbüz bir şekilde gidebilmesi oldukça zordur. Harici sensör ve GPS arızaları da kontrolü neredeyse imkânsız hale getirir. Literatürdeki hata-toleranslı kontrol yaklaşımları genellikle GPS ve harici sensörlere dayansa da bu sistemler bozulduğunda İHA'lar için dezavantaj oluşturur. GPS'siz ve harici sensörsüz durumlar için yeterli çalışma bulunmaması, bu problemin günceliğini hala korumaktadır. Bu doktora çalışmasında, GPS ve harici sensör olmadan İHA (quadrotor) matematiksel modeli ayrı ayrı kullanılarak nominal kontrolcü ve hata-toleranslı kontrolcü tasarımı yapılması hedeflenmiştir. Bu sebeple, yeni bir algoritmanın geliştirilmesi ve yüksek başarımların elde edilmesi amacıyla simülasyon ortamında PIλDμ-LPVMPC ve gerçek dünya ortamında ise PID-TinyMPC-VIO olmak üzere iki farklı mimari önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is quite challenging for robots subjected to rotor failure to robustly navigate to trajectories with given start and target positions. External sensor and GPS failures also render control nearly impossible. Although fault-tolerant control approaches in the literature generally rely on GPS and external sensors, the malfunction of these systems constitutes a disadvantage for UAVs. The lack of sufficient studies for GPS-denied and external sensor-less scenarios maintains the currency of this problem. In this doctoral study, the aim is to design nominal and fault-tolerant controllers by using the mathematical models of UAVs (quadrotors) separately, without GPS and external sensors. Therefore, in order to develop a new algorithm and achieve high performance, two different architectures are proposed: PIλDμ-LPVMPC in the simulation environment and PID-TinyMPC-VIO in the real-world environment.