Development and characterization of boron doped carbonated hydroxyapatite and titanium carbide mxeneincorporated carboxymethyl chitosan/oxidized pullulan hydrogel scaffolds
Bor yüklenmiş karbonatlı hidroksiapatit ve titanyum karbür mxene içeren karboksimetil kitosan/oksidelenmiş pullulan hidrojel iskelelerinin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1012824
  2. Yazar: GERÇEM ALTUNORDU SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, PROF. DR. AYŞEN TEZCANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kemik doku mühendisliği, hücre proliferasyonunu ve rejenerasyonu destekleyen biyomimetik iskelelerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, MXene (Ti3C2) ve Boron doped hydroxyapatite (BCHA) birleştirilerek iletken ve biyoaktif bir hidrojel iskele geliştirilmiştir. Ti3C2 biflorür bazlı aşındırma yöntemi kullanılarak başarıyla sentezlenmiş, BCHA ise nanoemülsiyon yöntemi ile üretilmiştir. Hidrojel matriksi karboksimetil kitosan (CMC), okside pullulan (OPul) ve %10 jelatinden (Gel) oluşturulmuştur. Geliştirilen kompozit hidrojeller morfolojik, kimyasal, yapısal ve in vitro biyolojik özellikler açısından karakterize edilmiştir. Denenen formülasyonlar arasında, ağırlıkça %39 CMC, %13 OPul ve %48 Gel içeren kompozisyon yaklaşık 35 saniyede en iyi jel oluşumunu göstermiş, ilk gün yaklaşık %25 degradasyon sergilemiş ve üç haftaya kadar yaklaşık %30 bütünlüğünü koruyarak en yüksek yapısal stabiliteyi sağlamıştır. İndirekt hücre kültürü çalışmalarına dayanarak optimize edilen Ti3C2 ve BCHA miktarları hidrojele eklenerek iskeleler üretilmiştir. Biyoaktivite, şişme ve degradasyon analizleri sonucunda, BCHA içeren iskelelerin 4. gün sonunda BCHA içermeyen gruplara göre yaklaşık %60 daha fazla degradasyon gösterdiği belirlenmiştir. Hücre canlılığı, Electrical Stimulation (ES) uygulanarak ve uygulanmadan değerlendirilmiştir. COPG grubunda ES yokken Alamar Blue indirgenmesi %10'dan %20'ye yükselmiştir. Buna karşılık, 2.5MX/2.5BCHA-COPG grubunda ES yokken %28'den %18'e düşüş gözlenirken, ES varlığında %28'den %36'ya artış görülmüştür. Bu bulgular, elektriksel uyarımın iletken ve biyoaktif iskelelerde hücre canlılığını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bone tissue engineering aims to develop biomimetic scaffolds that support cell proliferation and regeneration. In this study, a conductive and bioactive hydrogel scaffold was developed by combining MXene (Ti3C2) and Boron doped hydroxyapatite (BCHA). Ti₃C₂ was successfully synthesized using a bifluoridebased etching method, while BCHA was produced via a nanoemulsion technique. The hydrogel matrix consisted of carboxymethyl chitosan (CMC), oxidized pullulan (OPul), and 10% gelatin (Gel). Composite hydrogels were characterized in terms of morphological, chemical, structural, and in vitro biological properties. Among tested formulations, the composition containing 39 wt% CMC 13 wt% OPul, and 48 wt% Gel exhibited optimal gelation (~35 s), approximately 25% degradation within the first day, and the highest structural stability by retaining ~30% integrity up to three weeks. Based on indirect cell culture studies, optimized amounts of Ti3C2 and BCHA were incorporated into the hydrogels to fabricate scaffolds. Bioactivity, swelling, and degradation analyses revealed that BCHA-containing scaffolds showed ~60% higher degradation than non-BCHA groups at day 4. Cell viability was assessed with and without Electrical Stimulation (ES). While the COPG group increased from 10% to 20% (Alamar Blue reduction) without ES, the 2.5MX/2.5BCHA-COPG group decreased from 28% to 18% without ES but increased from 28% to 36% under ES. These findings demonstrate that electrical stimulation significantly enhances cell viability in conductive and bioactive scaffolds. eklenerek iskeleler üretilmiştir. Biyoaktivite, şişme ve degradasyon analizleri sonucunda, BCHA içeren iskelelerin 4. gün sonunda BCHA içermeyen gruplara göre yaklaşık %60 daha fazla degradasyon gösterdiği belirlenmiştir. Hücre canlılığı, Electrical Stimulation (ES) uygulanarak ve uygulanmadan değerlendirilmiştir. COPG grubunda ES yokken Alamar Blue indirgenmesi %10'dan %20'ye yükselmiştir. Buna karşılık, 2.5MX/2.5BCHA-COPG grubunda ES yokken %28'den %18'e düşüş gözlenirken, ES varlığında %28'den %36'ya artış görülmüştür. Bu bulgular, elektriksel uyarımın iletken ve biyoaktif iskelelerde hücre canlılığını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.