Sismik aktivite dinamiklerinin mekansal ve zamansal akış analizi
Spatial and temporal flow analysis of seismic activity dynamics
  1. Tez No: 1012841
  2. Yazar: BİHTER ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
Özet
Literatürdeki sismik aktivite analizleri genellikle depremlerin“nerede”ve“ne zaman”oluştuğuna odaklanan statik istatistiksel yaklaşımlara dayanmaktadır. Ancak sismik süreçlerin yalnızca konumsal bir nokta dağılımı olarak değil, mekânsal ve zamansal boyutlarıyla evrilen dinamik bir akış süreci olarak ele alınması, deprem mekaniğinin anlaşılmasında yeni perspektifler sunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, sismik aktiviteyi klasik yöntemlerin ötesine taşıyarak, istatistiksel yaklaşımların ötesinde görüntü tabanlı ve dinamik analiz yöntemleri geliştirmektir. Bu kapsamda, sismik verilerdeki uzay-zaman dinamiklerinin bütünleşik bir akış çerçevesinde görsel olarak yorumlanmasına olanak tanıyan özgün bir sismik analiz yöntemi geliştirilmiş ve bu altyapı“Deprem Yoğunluk Analiz Motoru”çatısı altında sunulmuştur. Çalışmada, sabit zaman ve mekân kısıtlarını aşmak amacıyla bölgesel sismisiteye duyarlı adaptif pencereleme stratejileri ve adaptif grid yapıları kullanılmıştır. Sismik yoğunluk haritalarının görselleştirilmesinde En Yakın Komşu, Doğrusal ve Kübik interpolasyon teknikleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, sismik enerjinin zaman içindeki göçünü izlemek için ağırlıklı ortalama merkez (weighted average center) takibi, aktivitenin hız ve ivmesini belirlemek için gradyan ve momentum analizleri, uzun dönemli sismik kararlılığı incelemek için ise bilgisayarlı görü literatüründeki“Gait Energy Image”(GEI) tekniğinden esinlenilerek sismolojiye özgü biçimde geliştirilen“Sismik Enerji İmgesi”(Seismic Energy Image - SEI) tekniği uygulanmıştır. Geliştirilen yöntem, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAF) üzerinde 1998–2002 dönemi (Gölcük ve Düzce depremleri) ve Doğu Anadolu Fay Zonu (DAF) üzerinde 2019–2025 dönemi (Elazığ ve Kahramanmaraş depremleri) verileri üzerinde uygulanmış ve elde edilen bulgular tartışılmıştır. Elde edilen bulgular; KAF ve DAF üzerinde sismik yoğunluğun fay segmentleri boyunca belirgin bir yönelim sergilediğini ortaya koymaktadır. KAF'ta sismik yoğunluk batıdan doğuya, DAF'ta ise kuzeydoğudan güneybatıya doğru yönlü bir hareketlilik göstermiştir. Bu yönelim hem büyük depremler öncesindeki hazırlık evresinde hem de artçı sönümlenme sürecinde dinamik yoğunluk haritaları üzerinde açıkça izlenebilmiştir. Ağırlıklı ortalama merkez izlekleri bu yönelimi konumsal olarak doğrularken, zamansal enerji ve varyans analizleri sismik aktivitenin zaman içindeki evrimini desteklemiş; gradyan analizleri ise stres transferinin vektörel boyutunu nicel olarak ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Seismic activity analyses in the literature typically rely on static statistical approaches that focus on where and when earthquakes occur. However, considering seismic processes not merely as spatial point distributions but as dynamic flow patterns evolving across space and time provides new perspectives for understanding earthquake mechanics. The aim of this thesis is to move beyond classical methods by developing image-based and dynamic analysis techniques that extend traditional statistical approaches. In this context, a novel seismic analysis method has been developed that enables the visual interpretation of spatiotemporal dynamics in seismic data within an integrated flow framework. This framework is presented under the umbrella of the“Earthquake Density Analysis Engine.”To overcome fixed temporal and spatial constraints, adaptive windowing strategies and adaptive grid structures sensitive to regional seismicity were employed. For the visualization of seismic density maps, Nearest Neighbor, Linear, and Cubic interpolation techniques were comparatively analyzed. Furthermore, weighted average center tracking was used to monitor the migration of seismic energy over time; gradient and momentum analyses were applied to quantify the velocity and acceleration of seismic activity. In addition, to examine long-term seismic stability, the“Seismic Energy Image”(SEI) technique—developed specifically for seismology and inspired by the“Gait Energy Image”(GEI) technique in the computer vision literature—was implemented. The developed method was applied to the North Anatolian Fault Zone (KAF) using data from 1998–2002 (including the Gölcük and Düzce earthquakes) and to the East Anatolian Fault Zone (DAF) using data from 2019–2025 (including the Elazığ and Kahramanmaraş earthquakes). The resulting findings demonstrate that seismic density exhibits a pronounced directional orientation along fault segments in both regions. On the KAF, seismic density migrated from west to east, whereas on the DAF it exhibited a southwestward migration. This directional behavior was clearly observable on dynamic density maps both during the preparatory phase preceding major earthquakes and throughout the subsequent aftershock decay process. Weighted average center trajectories spatially confirmed this directional trend, while temporal energy and variance analyses supported the temporal evolution of seismic activity. Moreover, gradient analyses quantitatively revealed the vectorial characteristics of stress transfer.