Three phase LLC resonant DC/DC charger for railwayapplications
Demiryolu uygulamaları için üç faz LLC rezonans DC/DC şarj cihazi
  1. Tez No: 1012930
  2. Yazar: MURAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, demiryolu sistemlerinde bulunan pillerin hem sağlıklı hem de güvenli bir şekilde şarj edilmesi için üç fazlı bir LLC şarj cihazının tasarımı ve uygulanmasını içermektedir. Bu piller, DC güç kaynağı sisteminin önemli bir bileşenidir. Geniş yük aralığı, verimliliği ve elektromanyetik girişim (EMI) performansı ile dikkat çeken LLC dönüştürücü topolojisi bu çalışmada kullanılmıştır. Değerlendirme kapsamında inşa edilen şarj cihazının üç fazlı tasarımı sayesinde hem sistemin güvenliği hem de verimliliği artırılmıştır. Sistemin giriş ve çıkışındaki gerilim ve akım dalgalanmaları, sistemdeki üç fazın çalışması sonucunda mütevazı seviyelerde kalmaya devam etmektedir. Sonuç olarak, sistemin giriş ve çıkışındaki akım ve gerilim dalgalanmalarını önlemek için kullanılan cihazlar olan kondansatörlere olan ihtiyacı azaltır. Sistem tarafından üretilen dalgalanmayı düşük seviyede tutmanın bir dizi faydası vardır; bunlardan biri de sistem girişinde bulunan EMI filtresinin giriş voltajı dalgalanmasını minimumda tutmasıdır. Ek olarak, sistem içindeki fazlardan birinde sorun olsa bile şarj, sistemin diğer iki fazıyla devam edebilir. Bu, başka bir ilgi alanı olan güvenliği teşvik eder.
Özet (Çeviri)
This study includes the design and implementation of a three-phase LLC charger to charge batteries found in railway systems in a manner that is both healthy and safe. These batteries are an important component of the DC power supply system. The LLC converter topology, which is notable for its wide load range, efficiency, and electromagnetic interference (EMI) performance, was utilized in this study. Both the system's safety and its efficiency are improved as a result of the three-phase design of the charger that was built as part of the assessment. Voltage and current fluctuations at the system's input and output continue to be at modest levels as a result of the functioning of the three phases on the system. Consequently, it lessens the requirement for capacitors, which are instruments that are employed to prevent variations in current and voltage at the system's input and output. Keeping the ripple that is generated by the system at a low level has a number of benefits, one of which is that the EMI filter that is located at the system input keeps the input voltage ripple to a minimum. In addition, charging can continue with the other two phases of the system even if there is a problem with one of the phases inside the system. This promotes safety, which is another topic of attention.