Zeytinyağı bazlı ayva çekirdeği ve aloe vera hidrojeli içeren nanoemüljelin mısır silajı üzerindeki etkileri
Effects of olive oil-based nanoemulgel containing quince seed and aloe vera hydrogel on corn silage
  1. Tez No: 1015580
  2. Yazar: SENA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, zeytinyağı bazlı ayva çekirdeği müsilajı ve aloe vera hidrojeli kullanılarak hazırlanan nanoemülsiyonların fizikokimyasal özellikleri (pH, renk, yoğunluk, partikül boyutu, zeta potansiyeli) ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiş en etkili formülasyon olan zeytinyağı bazlı ayva çekirdeği müsilajı ve aloe vera hidrojelinden üretilen nanoemüljelin (AZA) farklı dozlarda mısır silajına püskürtülerek silajının fermantasyon kalitesi, besin değeri, aerobik stabilitesi ve mikrobiyolojik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma grupları MK+: musluk suyu+mısır silajı (kontrol), MK-: susuz kontrol (yalnız mısır), M0,5: 0,5 ml AZA+mısır, M1: 1 ml AZA+mısır, M2: 2 ml AZA+mısır, M4: 4 ml AZA+mısır şeklinde oluşturulmuştur. Araştırma grupları 6 grup, 8 tekerrür olmak üzere toplam 48 adet silaj ile oluşturulmuştur. Hazırlanan silajlar laboratuvar ortamında 20±5°C'de karanlık bir ortamda 90 gün sürecek olan fermantasyon sürecine bırakılmıştır. Silolama döneminin sonunda açılan silajlara kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizler uygulanmıştır. Açım işlemleri tamamlanan silajlar 5 günlük aerobik stabilite testine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, özellikle 1 ml/kg ve 2 ml/kg dozlarında kullanılan AZA ham protein içeriğini önemli ölçüde artırmış, ham selüloz, ADF ve NDF değerlerini düşürmüş, sindirilebilir ham protein (SHP), toplam sindirilebilir besin maddeleri (TSM) ve net enerji değerlerini (NEL, NEM, NEG) kontrol gruplarına göre belirgin şekilde yükseltmiştir. AZA nanoemülsiyonu uygulanan gruplarda aerobik stabilite sonrası kuru madde kaybı azalmış ve pH değerleri daha düşük seviyelerde kalmıştır. Mikrobiyolojik analizlerde laktik asit bakterisi, maya ve küf sayıları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir olumsuz etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physicochemical properties (pH, color, density, particle size, zeta potential) and antioxidant activities of nanoemulsions prepared from olive oil-based quince seed mucilage and aloe vera hydrogel were determined. A nanoemulsion produced from olive oil-based quince seed mucilage and aloe vera hydrogel (AZA) was sprayed onto corn silage at different doses to test the fermentation quality, nutritional value, aerobic stability, and microbiological properties of corn silage. The experimental groups were as follows: MK+: tap water + corn silage (control), MK-: dry control (corn only), M0.5: 0.5 mL AZA + corn, M1: 1 mL AZA + corn, M2: 2 mL AZA + corn, and M4: 4 mL AZA + corn. The experimental groups were established with a total of 48 silage samples, comprising 6 groups and 8 replicates. The prepared silages were subjected to a 90-day fermentation process in a laboratory environment at 20±5°C in a dark setting. At the end of the fermentation period; chemical, physical, and microbiological analyses were performed on the opened silage samples. The silage samples were subjected to a 5-day aerobic stability test after the opening process. It was observed that 1 ml/kg and 2 m/kg doses increased crude protein content but reduced crude cellulose, ADF, and NDF contents significantly, meanwhile increased digestible crude protein (DCP), total digestible nutrients (TDN), and net energy values (NEL, NEM, NEG) compared to control group. The groups treated with AZA nanoemulsion reduced dry matter loss and kept pH levels at lower values. Microbiological analyses revealed no statistically significant adverse effect on the counts of lactic acid bacteria, yeast, and mold.