Spinal musküler atrofi hastası çocuklarda klinik alt tiplerde telomer uzunluğu ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between telomere length and clinical subtypes in children with spinal muscular atrophy
- Tez No: 1016051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜLLÜ AMURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Farklı klinik alt tiplerdeki spinal musküler atrofi hastalarında telomer uzunluğunun ve telomer uzunluğuyla ilişkili miRNA'ların (miR-195-5p, miR-491-5p, miR-346, miR-138-5p) ekspresyon seviyesi farklılıklarının aydınlatılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 63 spinal musküler atrofi hastasının kanından izole edilen DNA ve RNA'larla telomer uzunlukları ve miRNA ekspresyonları kantitatif gerçek zaman PZR kullanılarak incelendi. Bulgular: Tip 1 SMA hastalarının ±6 ay yaş eşleştirilmiş Tip 2/3 hastalardan daha kısa telomerlere sahip olduğu (p= 0,024, n=26) gözlemlendi. Aynı yaş eşleştirilmiş hasta grubunda yapılan analizlerde Tip 1 SMA hastalarında mir-195-5p ekspresyonunun Tip2/3 grubundan daha yüksek olduğu belirlendi. (p= 0,004) Ayrıca yaş eşleştirilme yapıldıktan sonra miR-195-5p ekspresyonundaki klinik tipler arasındaki farkın anlamlılık kazanmış ve miR-138-5p (p=0,071), miR-346 (p=0,058) ekspresyonlarında gözlenen farklılık anlamlılık sınırına (p~0,05) yaklaşmıştır. Sonuç: ±6 ay aralığında yaş eşleştirilmiş grupta SMA Tip 1'in, Tip 2/3 hastalarına kıyasla anlamlı derecede daha kısa telomer uzunluğuna sahip olduğunu ve bu durumun klinik şiddetten etkilenen hızlanmış bir hücresel yaşlanma sürecine işaret ettiği değerlendirilmiştir. miR-195-5p'nin yaş faktöründen bağımsız olarak SMA patogenezinde telomeraz regülasyonu için özgün bir biyobelirteç adayı olabileceği düşünülmektedir. Yaş eşleştirilmiş ve yaş eşleştirilmemiş analizler karşılaştırıldığında, yaş eşleştirilmiş grupların anlamlılık derecelerinin artmasından dolayı SMA gibi yaşa duyarlı hastalıklarda yaş faktörünün bir karıştırıcı değişken olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle SMA gibi hastalıklarda yaş faktörünün dikkate alınarak analiz yapılmasının bir zorunluluk olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular değerlendirildiğinde, telomer uzunluğu ve telomer uzunluğu ilişkili miRNA seviyelerinin SMA'da fenotipik ayrımı ve tedavi yanıtlarını değerlendirmede potansiyel birer moleküler belirteç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is searching out the differences in telomer length and differences in expression levels of miRNAs (miR-195-5p, miR-491-5p, miR-346, and miR-138-5p) which are related to telomer length which may exist between clinical types of spinal muscular atrophy. Material and Method: Telomere lengths and miRNA expression were investigated using real-time qPCR in DNA and RNA isolated from the blood of 63 spinal muscular atrophy patients. Results: It is found that Type 1 SMA patients had shorter telomeres than Type 2 and Type 3 patients who are age-matched within the range ±6 months. (p=0.024, n=26) Additionally, a significant difference in the expression level of mir-195-5p was found between the Type 1 and Type 2/3 groups in the age-matched patient group (p=0.004), and this miRNA was expressed at a higher level in the Type 1 patient group. Furthermore, miR-195-5p showed statistical significance after matching age. Also, after matching age, it was observed that the p-values of miR-138-5p (p=0.071) and miR-346 (p=0.058) approached the significance limit (p~0.05) between Type 1 and Type 2/3 patients. Conclusion: It was revealed that SMA Type 1 patients have significantly shorter telomere lengths compared to Type 2/3 patients in age matched groups, indicating an accelerated cellular senescence process influenced by clinical severity. It was confirmed that miR-195-5p is a specific biomarker candidate for telomerase regulation in SMA pathogenesis, independent of age. When comparing age-matched and age-unmatched analyses, the increased significance levels in age-matched groups suggest that age is a confounding variable in age-sensitive diseases such as SMA. Therefore, it has been concluded that age is a factor which must be taken into account in diseases like SMA. Based on these findings, it was concluded that telomere length and telomere length-related miRNA levels can be used as potential molecular markers in evaluating phenotypic differentiation and treatment responses in SMA.