Resimde hareket olgusu olarak dans ve ritim
Dance and rythm as the fact of figure in paintings
  1. Tez No: 101606
  2. Yazar: ÖZGÜR TOSUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AYŞE SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
88 ÖZET“Resimde hareket olgusu olarak dans ve ritim”adlı tez çalışmasında ilkel toplumların dans formlarındaki büyü ve din öğesinden yola çıkılarak, dans hareketlerinden ve söz konusu dans ayinleri sırasında kullanılan kostümlerin ve maskların resimsel yorumlan gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Tez raporunda, dansın insanlık tarihi içerisindeki gelişim ve halk dansları, ritim, ilkel uygarlıklarda dans ve dansın işlevi konu edilerek incelenmiştir. Bu çalışmada, dans temalı yapıtlardan örnekler seçilerek, sanatçıların bu konuya olan yaklaşımları ele alınarak tez raporu desteklenmiştir. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak resimsel yorumların düşünsel çıkış noktası belirlenmiş ve uygulamaların oluşturulmasında bu düşünce temel alınmıştır. Uygulama çalışmalarında toplum ve birey kavramları sorgulanmış ve dans biçimleri bu kavramlara yönelik imgesel öğelere dönüştürülmüştür. İmgesel dönüşüm sürecinde, oluşturulan resimlerde; biçim, renk, leke, çizgi, ilişkilerinde kontrast etkiler, içeriği vurgulamak amacıyla ön planda tutularak özgün bir resimsel dil bütünlüğü sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY The thesis titled“Dance and rythm as the fact of figure in paintings”analyzes the artistic interpretation of dance figures, costumes and masks used in dancing rituels, taking the elements of religion and sorcery in the forms of dance of primitive societies as the starting point. It also studies dance in history, rythm, dance and its function in primitive societies and folk dance. The report of the thesis is supported by analyzing the approach of various artists towards this subject and pieces of art themed dance. Taking the findings as a starting point, the study emphasises the conceptual starting point of artistic interpretations and bases its applications on this concept. In practical studies the concepts of individual and society are questioned of forms of dance are transfered to elements of image. In the paintings created during this period of transfer, in order to emphasise the content, contrast impressions in relations of form, colour, spot and line are highlighted and an artistic coherence is aimed.