Hücresiz yoğun çok girişli çok çıkışlı sistemlerde çoklu kullanıcı sezimi
Active user detection in cell-free mimo systems
- Tez No: 1017908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAKAN DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Haberleşme sistemlerinde Hücresiz Yoğun Çoklu Giriş Çoklu Çıkış sistemlerde karşılaştığımız en temel problemlerin başında çoklu kullanıcı sezimi ve kanal kestirimi (Joint Activity Detection and Channel Estimation, JADCE) gelmektedir. Özellikle yoğun makine tipi haberleşme hedefleri doğrultusunda pilot kaynaklarının sınırlı olması durumunda sistem performansını optimize etmeyi amaçlamaktadır. Seyrek kullanıcı aktivitesi altında JADCE probleminin çözümü için ölçeklenebilir ve yüksek doğrulukla bir hibrit algoritma önermekte ve sistemin performansı üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışma, izinsiz rastgele erişim tekniği bağlamında, yaklaşık mesaj geçişi (AMP) algoritması ile kaba kestirim yaparak küre kod çözme yeteneğini dinamik bir kümeleme ile birleştiren hibrit bir yaklaşım ile çoklu kullanıcı sezimi yapmayı amaçlamaktadır. Benzetim sonuçları, bu hibrit yaklaşımın özellikle kısa pilot sinyal ve orta sinyal gürültü oranına (SNR) sahip sistemlerde, tek başına kullanılan AMP'ye kıyasla daha düşük gözden kaçırma olasılığı (Pmd) ve normalleştirilmiş ortalama kare hata (NMSE) sağladığını göstermektedir. Ayrıca algoritma farklı kanal tipleri, farklı pilot tipi ile uzunluklarında ve farklı seyreklik durumunda da Pmd ve NMSE'nin AMP'ye göre daha iyi bir performans sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental challenges encountered in Cell-Free Massive Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) communication systems is Joint Activity Detection and Channel Estimation (JADCE). This problem is of particular significance in scenarios where pilot resources are limited, especially in alignment with the objectives of massive machine-type communications (mMTC), and the goal is to optimize system performance under such constraints. This study proposes a scalable and high-accuracy hybrid algorithm for solving the JADCE problem under sparse user activity conditions, and investigates its effects on overall system performance. In the context of grant-free random access, the proposed approach aims to perform multi-user activity detection through a hybrid framework that combines coarse estimation via the Approximate Message Passing (AMP) algorithm with sphere decoding capability, integrated with a dynamic clustering mechanism. Simulation results demonstrate that this hybrid approach achieves a lower probability of missed detection (Pmd) and improved Normalized Mean Square Error (NMSE) compared to standalone AMP, particularly in systems characterized by short pilot sequences and moderate Signal-to-Noise Ratio (SNR). Furthermore, the algorithm consistently exhibits superior Pmd and NMSE performance relative to AMP across a variety of channel types, different pilot designs and lengths, and varying sparsity levels.