Türk dünyasında Ahıska Türklerin'in yeri
Meskhetian Turks
- Tez No: 102037
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YILMAZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK DÜNYASINDA AHISKA TÜRKLERİNİN YERİ Mehmet BAYDOĞAN Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı 2000,Sayfa : 90 Bu tezimizde Dünya milletleri arasında zaman zaman istemeden gerçekleşen asimile ve daha kötüsü“ Sürgün”sonucu toplu katliama maruz kalmış, haksızlığa uğradığını anlatamış, dış Türklerden Ahıska Türk'ünün Rus mezalimi ve sürgünü sonrası yaşamayı başarmışinsanlarm vatansız kalışlarını, çektikleri çileleri ve son olarak Türkiyeye gelme arzulan ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Öncelikle 1944 yılında hiç bir suçlama yapılmadan bir gecede trenlere bindirilerek Sibirya, ve diğer Türk Cumhuriyetlerine sürülen Ahıska Türklerinin dramı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Daha sonra sürüldükleri yerlerde başlarma gelenler, çeşitli yerlere tekrar sürülmeleri ve Gürcistan topraklarındaki anayurtlarına dönmek için verdikleri mücadele ortaya konulmuştur. Diğer bir durum ise bu insanların Türkiye'ye kabulleri için verdikleri çaba ve mücadele sonucu azda olsa Türkiye'ye geliş serüveni ve bu günkü konumları izaha ve bunlar anlatılırken çeşitli kaynaklar ve bilhassa yaşayanların tesbiti ile anlattıkları genel bilgiler içinde hissiyata girmeden çektikleri çileler vurgulanmaya ve Türk Devletinin bu insanlara daha sahip olması için konuya açıklıklık getirilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ahıska, Sür gün, Rusya, Gürcistan, Türkiye
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis MESKHETIAN TURKS Mehmet BAYDO?AN Fırat University The Instittute Of Social Sciences And postgraduate Study in History 2000, pace : 90 This thesis explains Meskhetian Turks, a less well-known victimized people, but who were also subject to a russian pogrom related to assimilation and deportation that occurs among the world nations time to time. It also points out their aspiration to come Türkiye. First of all, the tragedy of Meskhetian Turks who were forcibly removed their homeland in a day is clarrified. Then their problems and attempts by them to return their homelands from georgia is explained. Another point about them is the acceptance of Meskhetian Turks and their efforts to come Türkiye. When doing that we try to use objective sources and clarify to support them by the Turk Government. Key Words : Meskhetian, Deportation, Russia, Georgia, Türkiye