Yer fasulyesinde (Phaseolus vulgaris L.) bitki sıklığının tohum verimine etkisi üzerinde bir araştırma
A Research on the effect of plant density on seed yield in snop bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 10204
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
39 6. ÖZET Bu araştırma, 1989 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliğinde Bahçe Bitkileri Bölümüne ayrılan deneme ve tatbikat bahçesinde gerçekleştirilmiştir. DenemseYalova-Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstütüsü'nde ıslah edilmiş olan Yalova-5 yer fasulyesi çeşidi kullanılmıştır. Araştırma, yer fasulyesinde bitki sıklığının tohum verimi ne ve bazı morfolojik özelliklere etkisini görmek ;: amacıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: Parsele verim 2. 206 kg ile 3.200kg/lB m arasında değişr-; mistir. Bitki sıklığı tohum verimini istatistiki önemde etkilememiştir. Dekara verim ise 122.55 kg ile 177. 7B kg arasında değişmiştir. Bitki başına verim ise D.DD21 kg ile 0.0186 kg arasında değişmiştir. Bitki sıklığının bitki başına tohum verimine etkisi istatistiki önemde olmuştur. Bitki başına bakla sayısı 12.5 ile 27.3 adet arasında ol muştur. Bira arası ve üzeri mesafeler ayrı ayrı bitki başına bak la sayısını etkilemekle beraber, ikisi birlikte etkilememiştir. Bakladaki tane sayısı 2.24 ile 3.31 arasında değişmiştir. Sıra arası ve üzeri mesafeler bakladaki tane sayısına ayrı ayrı etki etmiş, ikisi birlikte etki etmemiştir. Bitki boyu 35.37 cm ile : 40. 41cm arasında değişmiştir. Bitki sıklığı bitki boyunu istatistiki önemde etkilememiştir.40 Bakla büyü 9.61 cm ile 11.25 cm arasında değişmiştir. Yalnızca sıra üzeri mesafeler bakla boyu üzerinde istatistiki önem de etkili olmuştur. Bitkideki yandal sayısı 2.33 ile 5. 40 adet arasında değişmiştir.Sıra arası ve sıra üzeri mesafeler bitkideki yandal sayısını ayrı ayrı etkilemiştir. Anadaldaki bakla sayısının toplam bakla sayısına oranı 0.3D1 ile D. 562 arasında değişmiştir. Yalnızca sıra üzeri mesafeler bu oranı istatistiki önemde etkilemiştir. İDD g'daki tohum sayısı 194.69 ile 224,56 arasında değiş miştir. Bitki sıklığı 100g' deki tohum sayısını etkilememiştir. 10DD tohum ağırlığı D. 454 kg ile D. 515 kg arasında değiş miştir. Bitki sıklığı İDDD tohum ağırlığını etkilememiştir. İL 'deki tohum ağırlığı D. 759 kg ile D. 781 kg arasında değişmiştir. Bitki sıklığı 1 %' deki tohum ağırlığını etkilememiştir. Tohum uzunluğu 1.410 cm ile 1.47B cm arasında değişmiştir. Bitki sıklığı tohum uzunluğunu etkilememiştir. Tohum eni 0.796 cm ile D.B25 cm arasında değişmiştir. Yalnızca sıra üzeri mesafeler tohum enini istatistiki önemde etkilemiştir. Tohum kalınlığı 0.624 cm ile 0.667 cm arasında değişmiş tir. Yalnızca sıra üzeri mesafeler tohum kalınlığını istatistiki önemde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
ki 7. SUMMARY A Research on the Effect of Plant Density on Seed Yield in Snap Bean (Phaseolus vulgaris L.) This research was conducted at the Practice and Research Farm of Uludağ University Faculty of Agriculture in 19B9. Yalova_5 duarf bean cultivar which yas selected at Yalova-Atatürk Horticultural Research Institute was used in the trial. The research uas conducted in order to see the effect of plant density on seed yield and some morphological characteristics of duarf bean. The results obtained from the research can be summarized as fallows: 2 Yield per plot changed from 2. 206 kg to 3.200 kg/lBm.Plant density did not affect the seed yield significantly.Yield per decar changed from 122.55 kg to 177.78 kg. Yield per plant ranged between 0.0021 kg and 0.0183 kg. Plant density affected the seed yield per plant significantly. Number of pods per plant uas between 12.5 and 27.3. Row spacings and uithin- row spacings affected the number of pods per plant independently. Number of seeds per pod changed from 2.24 to 3.31.Rou spacings and uithin rou spacings affected the number of seeds per pad independently from each other. Plant height ranged between 35.37r40.W-_ cm. Raw spacings and uithin rcuspscings did not affect the plant height signifi cantly. Pod length changed between 9.G1. cm and 11.25 cm. Only within row spacings affected the pod height significantly. Number of side-stems per plant uas found between 2.33 and 5.UQ Row spacings and within row spacings affected the number of side-stems independently.42 The ratio of number of pods on main stem to the total number of pods changed between 0.301-0.562. Only within row spacings affected this ratio statistically. Number of seeds in a sample of 100 g wasfound betwen 194.69 and 224.56. Plant density did not affect the number af seeds in lDDg. 1DDD seed weight was between 0.454 kg and D.515 kg. Plant density did not affect the 1DDD seed weight. Weight of 13L lof seed changed between D.759 kg and D.781 kg Plant density did not affect the weight of illi. of seed. Seed lenght ranged betwen 1.410 cm and 1.476 cm. Plant density did not affect the seed lenght. Seed width changed between 0.796 mm and 0.825 mm. Only within row spacings affected the seed width statistically. Seed thickness changed between 0.624 and 0.667 cm. Only within row spacings affected the seed thickness statistically.