Türkiye'de radyo-televizyon yayıncılığına etik, meslek ilkeleri ve yayın ilkelerinin yasal ve kurumsal düzenlenmesi, uygulanması ve konuya ilişkin Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki düzenleme ve uygulamalar
The Legal and institutional compositions and applications of ethics, codes of profession and codes of conduct of radio-television broadcasting in Turkey and the compositions and applications of the related issues in the Republic of South Africa
- Tez No: 102083
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN ÖZAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 490
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Günümüzde, haber verme, kamuoyu oluşturma, açıklama, denetim-eleştiri, eğlendirme işlevlerini üstlenmiş olan radyo-televizyon yayıncılığının önemi, gücü ve işlevleri sorgulanmaktadır. Sorumlu ve bilinçli yayıncılık anlayışının yerleşmesi ve geliştirilmesinde en önemli etken ise, etik değerlerin korunması ve bu değerleri esas alan meslek ilkeleri ve yayın ilkeleri ile uyumlu olarak radyo-televizyon yayınlarının gerçekleştirilmesidir. Tezimizin amacı, Türkiye'de ve Güney Afrika Cumhuriyeti' nde radyo- televizyon yayıncılığında etik değerlerin, meslek ilkelerinin ve yayın ilkelerinin yasal ve kurumsal düzenlenmelerinin ve uygulamalarının araştırılması ve sorgulanmasıdır. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türkiye'de radyo- televizyon yayıncılığında genel kurallar ve görüşlerle desteklenen etik, meslek ilkeleri ve yayın ilkelerinin düzenlenmesi, uygulamalar ve sorunları araştırılmıştır. İkinci bölümde, aynı konular Güney Afrika Cumhuriyeti 'nde incelenmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen verilere göre tesbitlere, karşılaştırmalara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT fen fazla 250 sözcükl: Today, the importance, power and functions of radio-television broadcasting, which has undertaken functions such as reporting, creating and expressing public opinion, entertainment, monitoring and criticising, is being questioned. The most important fact to settle and improve responsible and conscious broadcasting concept is the protection of ethical values and bounding radio-television broadcasting in harmony with the codes of profession and the codes of conduct which are based on these values. The purpose of this thesis is to investigate and question the legal and institutional compositions and applications of ethical values, codes of conduct and codes of profession of radio-television broadcasting in Turkey and in the Republic of South Africa. This thesis consists of two chapters. In Chapter one, the application, composition and problems of ethical values, codes of conduct and codes of profession which are supported with general rules and opinions in radio-television broadcasting in Turkey is studied. In Chapter two, the same topics are examined in the Republic of South Africa. In the conclusions chapter, according to the data collated, the comparisons, findings and suggestions are stated.