Türk yazılı basınıda özdenetim (otokontrol)
Autocontrol in Turkish press
- Tez No: 102098
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAHİBE KARABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TURDOK'un Ahstrakt Hasırlama Kılavuzunu Kullanınız.) Türkiye'de okuyucuların gazetelere olan güvenlerinin azalmasında ve basının saygınlığını kaybetmesinin altında, etkili bir özdenetim (otokontrol) mekanizmasının devreye sokulamaması yatmaktadır. Bu çalışmanın amacı da Türk yazılı basınında özdenetim sisteminin işleyişini incelemek ve bu işleyişe etki eden faktörlerin varlığım ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, basında özdenetim(otokontrol) kavramı ve özdenetim modelleri üzerinde durulmuş, ayrıca bu kavramla ilişkili olan basm özgürlüğü ve etik konusu da, kavramsal ve kuramsal olarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'nin siyasal ve sosyal yapısındaki gelişmeler de dikkate alınarak, Türk yazılı basınında geçmişten günümüze, özdenetim(otokontrol) konusundaki çalışmalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, günümüz Türk yazılı basınında özdenetim sisteminin işleyişine etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, Türk yazılı basınında özdenetim sisteminin işleyişi ve bu faktörlerin etkisi konusunda, basm meslek kuruluşları ve gazetelerin temsilcileriyle yapılan görüşmeler değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük^ : Lack of autocontrol mechanism operations causes the readers to decrease their reliance to the newspapers and the press to loss their dignity and respect. The aim of this study is to examine the operation and the factors of autocontrol mechanism of Turkish Press. At the first part of this study, autocontrol mechanism of the press and autocontrol types were described, in addition, press liberty and ethics, which are interrelated with autocontrol, were examined conceptually and theoretically. At the second part, the studies have been made on autocontrol in Turkish Press were investigated regarding with the political and social progress of Turkey. At the third part, the factors that govern the autocontrol mechanism of Turkish Press have been mentioned. Consequently, at the last part of the study, the meetings with press organizations and newpapers represetatives were apprised. These meetings were about the operation of autocontrol mechanism of Turkish Press and effects of factors.