Boşanmanın kadının statüsü ve cinsiyet rolü üzerine etkisi
Effects on the women's status and sex role of divorce
- Tez No: 102104
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN TATLIDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Bu çalışma, boşanma sonrası çalışan kadının konumu ve rollerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümünde, aile içi rol ve ilişkiler, cinsiyet rolleri, aile konusunda kuramsal yaklaşımlar, aile türlerine göre aile içinde kadının konumu ve boşanma konusunda tutumları, ikinci bölümde evlilik ve boşanma olgusu, boşanma nedenleri, üçüncü bölümde boşanmanın kadın açısından sonuçlan ve çalışma yaşamı içinde kadının konumu, araştırmanın metodolojisi, araştırmanın amacı, hipotezler, araştırma evreni ve araştırma teknikleri ele alınmıştır. Kuramsal çerçeve ve hipotezler doğrultusunda 120 boşanmış kadınla yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler x tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde, demografik veriler, beşinci bölümde evlilik içindeki ilişkilere yönelik veriler, altıncı bölümde boşanmanın çalışma yaşamı üzerine etkileri ve son bölümde boşanma sonrasında aile yapısı ve sosyal ilişkilere ait veriler değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümü, çalışmanın bütünsel olarak bir değerlendirmesini ve önerileri kapsamaktadır. 229
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims to define statue and roles of the working women after divorce. In the first chapter roles and relations in the family, roles of the sex, theoretical approach about the family, statue in the family according to the family types and attitude about divorce of the working woman are discussed. In the second chapter the event of marriage and divorce, and reason of the divorce; results of the divorce and statue in the working life of the women; besides methodology and aim of the research, hypothesises, searching square and searching techniques are discussed in the third chapter. Considering theoretical framework and hypothesises, interviewed with 120 divorced women and provided data were analysed with chi-square test. The population data are analysed in the forth chapter, the data connected with relations in the family are analysed are analysed in the fifth chapter, the data connected with effects of divorce on the working life are analysed in the sixth chapter and, the data connected with the structure of the family and social relations after divorce are analysed in the last chapter. The consequence of the research covers a general evaluation and proposals. 230