An analysis and evaluation methodology for rework impact in yacht outfitting
Yat donatımında yeniden işleme etkisinin analizi ve değerlendirme metodolojisi
- Tez No: 1021513
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI HELVACIOĞLU, DR. SAİM TURGUT KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yat donatım süreçlerinde meydana gelen yeniden işleme (rework) faaliyetlerinin etkisini incelemekte ve bu etkilerin sistematik olarak değerlendirilmesine yönelik yapılandırılmış bir metodoloji geliştirmektedir. Yeniden işleme; tasarım tutarsızlıkları, üretim hataları veya koordinasyon eksiklikleri nedeniyle tamamlanmış ya da tamamlanmaya yakın bir işin yeniden yapılması veya revize edilmesi gerekliliği olarak tanımlanmakta olup, gemi inşası gibi proje tabanlı üretim sistemlerinde önemli bir verimsizlik kaynağıdır. Bu kapsamda çalışma, 24 metrelik bir motor yatın donatım aşamasında gözlemlenen 22 yeniden işleme vakasını, 23 haftalık bir üretim süreci boyunca incelemiştir. Her vaka; ekipman montajı, borulama, elektrik sistemleri, iç donatım ve boya gibi ana üretim alanlarına göre sınıflandırılmış ve maliyet temelli ile nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. İlk işçilik ve yeniden işçilik maliyeti, malzeme yeniden kullanım oranı, neden kaynaklı faktör ve çevresel etki gibi parametreler sistematik biçimde analiz edilmiştir. Bulgular, yeniden işlemenin en sık ve maliyetli biçimde borulama, iç donatım ve ekipman montajı alanlarında ortaya çıktığını; bu alanlarda disiplinler arası koordinasyonun kritik önem taşıdığını göstermektedir. Ayrıca, tasarım, planlama ve saha uygulaması arasındaki entegrasyon eksikliğinin yeniden işleme sıklığını artırarak üretim akışını ve verimliliği olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Önerilen metodolojik çerçeve, nicel maliyet analizini örgütsel ve teknik faktörlerin nitel değerlendirmesiyle bütünleştirerek hem akademik hem de endüstriyel uygulamalara yönelik tekrarlanabilir bir araç sunmaktadır. Sonuç olarak, araştırma yat donatım süreçlerindeki yeniden işlemenin ekonomik ve yönetsel boyutlarını vurgulamakta; üretim kalitesi, planlama doğruluğu ve bölümler arası koordinasyonun artırılmasına yönelik iyileştirme stratejileri önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of rework activities that occur during yacht outfitting processes and develops a structured methodology for their systematic evaluation. Rework, defined as the need to repeat or modify a completed or almost completed task due to design inconsistencies, production errors, or coordination failures, represents a major source of inefficiency in project-based manufacturing systems such as shipbuilding. To address this issue, the study examines the outfitting phase of a 24-meter motor yacht, within which 22 rework cases were identified and analyzed over a 23-week production period. Each case was classified according to main production domains, such as equipment installation, piping, electrical systems, interior outfitting, and painting, and evaluated through cost-based and qualitative analyses. Parameters such as initial and rework labor cost, material reuse ratio, causal origin, and environmental influence were systematically assessed. The findings reveal that the most frequent and costly rework cases occur in piping, interior, and equipment-related operations, where coordination among disciplines is most critical. The results also demonstrate that a lack of integration between design, planning, and on-site execution significantly increases rework occurrence, disrupting production flow and efficiency. The proposed methodological framework integrates quantitative cost evaluation with qualitative assessment of organizational and technical factors, providing a replicable tool for future studies and industrial applications. Overall, the research highlights the multifaceted impact of rework in yacht outfitting, emphasizing its economic and managerial dimensions, and proposes improvement strategies aimed at enhancing production quality, planning accuracy, and cross-departmental coordination within the shipbuilding industry.