Vergi hukuku politikalarının güneş enerjisi sektöründeki yatırımlar ve tüketim üzerindeki etkisi: Karşılaştırmalı değerlendirme
The effects of tax law policies on investments and consumption in the solar energy sector: A comparative evaluation
- Tez No: 1021637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ FURTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
Özet
Günümüzde etkileri görülmeye başlanan enerji ve iklim krizi; ülkeleri sürdürülebilir bir kalkınma modeli geliştirmeye yöneltmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir kalkınma modeline uygun temiz enerji üretilmesini sağlamakta ve bunlar arasında güneş enerjisi, tüketim ve üretim için daha geniş bir yayılım alanına ve potansiyele sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. Bu potansiyelin gerçekleştirilmesi için devletler, vergi hukuku politikaları aracılığıyla yatırım ve tüketim davranışlarını yönlendirmektedir. Bu sebeple çalışmamızda vergi hukuku politikalarının güneş enerjisi sektöründeki yatırımlar ve tüketimler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin daha geniş kapsamlı yapılabilmesi için; Türkiye, Almanya ve Çin gibi birbirinden yapısal, yönetsel ve ekonomik olarak farkları bulunan ülkeler seçilmiştir. Ülkelerin vergi hukuku politikaları; gelişmişlik düzeyleri, yönetim anlayışları, coğrafi yapıları, operasyonel engelleri ve idari mekanizmaları ile birlikte incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda ülkeler, belirlenen kriterlere ve alt göstergelerine göre, nitel karşılaştırmalı analiz yöntemiyle değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ise, Almanya'nın istikrarlı, sürdürülebilir, piyasa temelli ve öngörülebilir bir politikası olmakla birlikte sıkı regülasyonları sebebiyle teknoloji ve inovasyona uyum konusunda yavaş olduğu görülmüştür. Türkiye'nin konumu itibariyle yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğu, çatı tipi güneş enerjisi santralinde önemli bir yükselme gösterdiği ancak hukuk ve yönetişim sorunlarının olduğu, mevzuat karmaşasına sahip olduğu, Türkiye'de üretim amaçlı santrallere yönelik sınırlı teşvik uygulandığı değerlendirilmiştir. Çin'in güneş enerjisi kurulu gücünün istikrarlı bir şekilde arttığı, etkinliğin yüksek olduğu ancak hukuki ve idari sorunlarının olduğu görülmüştür. Araştırmamız sonucunda vergi hukuku politikalarının güneş enerjisi sektöründeki yatırımlar ve tüketimler üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak vergi hukuku politikalarının; etkinlik, idari uygulanabilirlik, hukuki güvenlik ve kapsayıcılık kriterlerini sağlaması halinde etkili ve sürdürülebilir sonuçların elde edileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy and climate crisis, the effects of which have become increasingly visible today, has led states to develop sustainable development models. Renewable energy sources enable the production of clean energy compatible with sustainable development objectives. Among these resources, solar energy stands out due to its broader potential and wider applicability in both production and consumption. In order to realise this potential, states seek to direct investment and consumption behaviour through tax law policies. Accordingly, this study evaluates the effects of tax law policies on investments and consumption in the solar energy sector. To ensure a broader and more comprehensive evaluation, Türkiye, Germany, and China were selected as comparative case studies due to their structural, administrative, and economic differences. The tax law policies of these countries were examined together with their levels of development, governance structures, geographical characteristics, operational barriers, and administrative mechanisms. Within the scope of the study, the countries were evaluated through a qualitative comparative analysis method based on predetermined criteria and sub-indicators. The findings demonstrate that Germany has established a stable, sustainable, market-oriented, and predictable policy framework; however, its strict regulatory structure has slowed adaptation to technological innovation. Türkiye possesses significant solar energy potential due to its geographical location and has experienced substantial growth in rooftop solar power plants. Nevertheless, legal and governance-related problems, regulatory complexity, and limited incentives for production-oriented solar power plants continue to create challenges. China, on the other hand, has consistently increased its installed solar energy capacity and demonstrated high policy effectiveness, although legal and administrative issues remain present. As a result of the research, it has been concluded that tax law policies have a significant impact on investment and consumption behaviour in the solar energy sector. However, effective and sustainable outcomes can only be achieved when such policies are designed in accordance with the principles of effectiveness, administrative feasibility, legal predictability, and inclusiveness.