Chicago Okulu Perspektifinde Kültürel Etkileşim ve Kimlik Oluşumu: Üniversite Öğrencileri Üzerine Bir İnceleme
Cultural Interaction and Identity Formation from the Chicago School Perspective: A Study of University Students
- Tez No: 1021852
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLLÜPUNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İnsan davranışı ve toplumsal etkileşim, semboller ve bu sembollere atfedilen anlamlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu durumda kimlik oluşumu, yaşam boyu devam eden bir süreci ifade etmektedir. Bu süreçte birey, başkalarıyla kurduğu etkileşimler ile toplumsal yaşama dâhil olmaktadır. Chicago Okulu Sosyolojisi bu doğrultuda gündelik yaşama odaklanan özgün bir bakış açısı sunmaktadır. Chicago Okulu'nun sembolik etkileşimcilik kuramı, bireylerin toplum içerisindeki etkileşiminde anlam üretme süreçlerine odaklanarak, iletişimi toplumsal gerçekliğin oluşumunda merkezi bir konuma yerleştirmektedir. Bu çalışmada Chicago Okulu'nun sembolik etkileşimcilik yaklaşımından hareketle, şehir tasviri üniversite kampüsü bağlamına taşınmıştır. İnsanların bir araya geldikleri her mekânın etkileşim alanı olarak kabul edilmesi göz önünde bulundurularak kampüs, öğrenciler arası etkileşimlerin ve kimlik oluşum süreçlerinin incelendiği toplumsal bir mekân olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışma, üniversite ortamlarında farklı kültürel arka planlara sahip öğrenciler arasında kurulan iletişimin, öğrencilerin benlik algıları ve kimlikleri üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın kapsamını, üniversite öğrencilerinin gündelik iletişim pratikleri, çok kültürlü kampüs ortamındaki etkileşim süreçleri ve bu etkileşimlerin kimlik algılarına yansımaları oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kartopu örnekleme yöntemiyle 30 üniversite öğrencisi ile görüşülmüştür. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde fenomenolojik desene dayalı olarak yürütülmüştür. Veriler ise üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanarak tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kampüs ortamının kent yaşamının bir yansıması olduğunu ve kimlik oluşumunun mekân, etkileşim ve kültürel temas ekseninde anlaşılabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda üniversite ortamında kurulan iletişim süreçlerinin öğrencilerin kimlik algılarını şekillendiren ve dönüştüren önemli bir unsur olduğu ortaya koyulmuştur. Özellikle farklı kültürel gruplarla kurulan etkileşimlerin, öğrencilerin kendilerini tanımlama biçimlerini yeniden düşünmelerine olanak sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human behavior and social interaction take place through symbols and the meanings attributed to them. In this respect, identity formation refers to a lifelong process. In this process, individuals become integrated into social life through their interactions with others. Chicago School Sociology offers a distinctive perspective by focusing on everyday life. The symbolic interactionist framework of the Chicago School places communication at the center of the formation of social reality by emphasizing meaning-making processes in individuals' interactions within society. In this study, drawing on the symbolic interactionist approach of the Chicago School, the depiction of the city is extended to the context of the university campus. Considering that any space where people come together can be regarded as an interactional field, the campus is treated as a social setting in which student interactions and identity formation processes can be examined. In this context, the study aims to reveal the impact of communication established among students from diverse cultural backgrounds in university settings on their self-perceptions and identities. The scope of the research consists of university students' everyday communication practices, interaction processes within a multicultural campus environment, and the reflections of these interactions on their identity perceptions. For this purpose, interviews were conducted with 30 university students using the snowball sampling method. The study was carried out within the framework of a qualitative research approach based on a phenomenological design. The data were collected through semi-structured interviews with university students and analyzed using thematic analysis. The findings indicate that the campus environment reflects urban life and that identity formation can be understood along the axes of space, interaction, and cultural contact. Accordingly, it has been revealed that communication processes established in the university setting constitute a significant factor shaping and transforming students' identity perceptions. In particular, interactions with different cultural groups were found to enable students to reconsider the ways in which they define themselves.