Sayısal görüntü işleme ile genetik hastalıkların teşhisine yardımcı bir bilgisayar sisteminin tasarım ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 10247
  2. Yazar: HAKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada genetik hastalıkların teşhisine yardımcı bir bilgisayar dizgesini, sayısal görüntü isleme olanakları ile ortaya koyabilmek ve bu konuyla ilgili olan araştırmacılara ışık tutabilmek esas amaç olarak ele al inmiştir. tnsan hücrelerinden mikroskop ile alınan kromozom görüntüleri üzerinde hastalık teşhisinde kullanılabilecek bir karyotip çıkarabilmek amacı ile belirli bir takım sayısal görüntü isleme teknikleri kullanılmıştır. Bunlar ; hücreden alınarak sayısal bir -formda bilgisayara aktarılan 2-boyutlu kromozom görüntüleri üzerinde onarma ile görüntüyü iyileştirme, onarılmış görüntü üzerinde yer alan kromozomları bağımsız olarak birbirinden ayırma» ayrılan kromozomların sınıflandırılması için bazı parametreleri çıkarma, çıkarılan parametrelere göre bîr karyotip sınıflandırması yapmaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major aim of this project is to implement a computer system Tor assisting the diagnosis oT genetical diseases and to help researchers that are interested in this -field. Several digital image processing techniques have been applied to chromosome images taken from human cells through microscope to extract a karyotype which can be used in the diagnosis of genetical diseases. These are ; restoring on the two dimensional chromosome images which are transferee] into the computer in a digital form taken from human cells, isolating the chromosomes as individual forms which are occupying restored images, extracting some parameters to classify individual chromosomes, making a karyotype classification according to the extracted parameters.