Kimya mühendisliği sistemlerinin nonlineer analizi
- Tez No: 10282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENO KURYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ABSTRAKT Denklem çözümüne dayalı ve eşanlı modüler yaklaşımla yapılan akış çizgesi hesaplamalarına ilişkin yazılımlarda karşılaşılan ortak problem proseslere ilişkin model denklemlerinin oluşturulması ve bunların çözümüdür. Ancak kimyasal proseslere ilişkin model denklemlerinin nonlineer, singüler kötü huylu ve seyrek yapısından dolayı bunların çözümü akış çizgesi hesaplamalarının en büyük açmazıdır. Bu çalışmada tüm bu problemleri ve fiziksel kısıtları göz önüne alabilen etkin çözüm algoritmaları geliştirilmiş daha sonra ise bu algoritmalar bir deterjan üretim prosesine ilişkin bir simülatörün oluşturulmasında kullanılmıştır. ABSTRACT A common problem encountered in the softwares created for equation oriented and simultaneous modüler flowsheeting approaches is to construct up the model equations of the processes. Because of the mathematical models representing chemical engineering processes are composed of highly nonlinear j ill-conditioned» singular and sparse sets of equations» solution of these models is the most difficult step of the flowsheeting algorithms. In this work, rigorous solution algorithms were developed which could overcome all the problems mentioned above and could find solutions along with physical constraints. The algorithms were tested on various problems and were used to simulate a detergent production process.
Özet (Çeviri)