Endometrial patolojilerin tanısında transvajinal ultrasonografi, endometrial sitolojik inceleme ve endometrial biyopsinin yeri
- Tez No: 103430
- Danışmanlar: PROF.DR. CAZİP ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1097
Özet
ÖZET a) Çalışmanın amacı: Transvajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlık ölçümünün, fırça ile yapılan endometrial sitolojik örneklemenin ve servikovajinal sitolojik örneklemenin, endometrial patolojiler açısından tanısal değerini araştırmak amacıyla planlandı. b) Uygulanan yöntemler: Anormal vajinal kanama nedeni ile başvuran ve endometrial patoloji düşündüren 120 olgu çalışma kapsamına alındı. Ol guların hepsinde, transvajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlık çift tabaka olarak ölçüldü, olguların hepsinden, servikovajinal smear, endometrial smear, endometrial biyopsi alındı. Olguların tanıları Karman aspirasyonu ile alınan en dometrial biyopsi sonuçlarına göre konuldu. Endometrial smear için endobrush sistemine benzer fırça kullanıldı. Çalışma sonunda, elde edilen bütün veriler SPSS 9.0 programıyla bil gisayarda değerlendirildi. İstatistiksel analiz yöntemi olarak Mc Nemar testi kullanıldı. Tüm tanı yöntemlerinin spesifisite, sensitivite ve prediktivite değerleri hesaplandı, c) Çalışmanın Bulguları: 1) 120 olgunun 37 (%38)'sinde patolojik bulgu saptandı. Bunlardan 34 (%36)'ü endometrial smearle tespit edilebilmişti. Aradaki fark anlamlı değildi (p>0.05) 2) Endometrial smear'in biyopsi standartlı patolojik materyal elde et medeki sensitivitesi %88.57, spesifisitesi %96.47, (+) prediktivitesi %91.17, (-) prediktivitesi %95.36 olarak tespit edildi. 3) Servikovajinal smear ile class lll-IV olarak toplam 17 (%14) olgu tespit edildi. Buna karşın aynı çalışma grubunda endometrial biyopsi ile toplam 37 (%38) olgu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To determine the value of endometrial thickness measured by transvaginal ultrasonography, endometrial cytologic sampling by brush and cervicovaginal cytologic sampling; in the diagnosis of endometrial pathology. Methods: One hundred and twenty patients with abnormal vaginal bleeding to be evaluated for endometrial pathology were included in this study. In all patients endometrium was measured by transvaginal ultrasonography including the two layers, and samples for cervicovaginal cytology endometrial cytology and endometrial biopsy were obtained. The diagnoses were mode according to the histologic examination of the biopsy samples obtained by Karman aspiration. Endometrial cytologic samples were obtained by a brush system similar to endobrush. All data obtained were evaluated by SPSS version 9.0 McNemar test was used for statistical analysis specificity, sensitivity & predictive values of the diagnostic tests were determined. Results: 1) Thirty-seven out of 120 patients had abnormal pathological results. Thirty-four of them (36%) could be detected by endometrial cytologic examination. The difference between them was not significant (p>0.05). 2) The sensitivity, spesificity, positive predictive value and negative predictive value of endometrial smear in the diagnosis of endometrial pathology were 88.57%, 96.47%, 91. 1 7% & 95.36% respectively. 3) Cervicovaginal smear results of class III and IV were present in 17 cases (14%). But the endometrial biopsy was abnormal in 37 cases (38%) in the same population. The difference between them was statistically significant (p5 mm, with regard to the presence of any endometrial pathology (p5 mm had either endometrial carcinoma or hyperplasia.