Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesinde görev yapan ebelerin iş güçlüğü faktörlerinin belirlenmesi ve iş doyumu, tükenmişlik, örgütsel bağlılık üzerine etkisi
- Tez No: 103588
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİYE MANDIRACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
VI. ÖZET Amaç: Bornova Eğitim ve Araştırma Sağlık Grup Başkanlığına bağlı Sağlık Ocakları ve AÇSAP Merkezlerinde görev yapan ebelerin, iş güçlüğüne neden olan faktörlerin ve iş güçlüğü düzeylerinin belirlenmesidir. Ayrıca iş güçlüğüne neden olan faktörlerin ve iş doyumu, iş gerilimi ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Araştırma kesitsel analitik bir araştırmadır. Veriler 21 Şubat - 21 Mart 2000 tarihleri arasında toplanmıştır. Bornova Eğitim ve Araştırma Sağlık Grup Başkanlığına bağlı sağlık ocakları ve AÇSAP Merkezlerinde görev yapan ebeler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Evrenin tümü çalışma kapsamına alınmıştır. İki bölümden oluşan anket formunun ilk bölümünde ebelerin sosyodemografik özellikleri ile meslek özellikleri araştırılmıştır. İkinci bölümde, iş güçlüğü, tükenmişlik, iş doyumu ve örgütsel bağlılık ölçekleri yer almıştır. İş güçlüğü ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve güvenilirlik için Cronbach alpha katsayısı hesaplanmış, geçerlilik için faktör analizi ve varimax rotasyon uygulanmıştır. Ölçek güvenilir ve geçerli bulunmuştur. İş güçlüğü faktörlerinin belirlenmesinde temel bileşenler analizi (faktör analizi) ve varimax metodundan yararlanılmıştır. Sosyodemografik özellikler ile iş güçlüğü faktörleri arasındaki ilişkiyi saptamak için Kruskal- Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Student t-testi; iş güçlüğü puanları ile tükenmişlik, iş doyumu ve örgütsel bağlılık puanları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Person korelasyon analizi ve iş güçlüğü faktörlerinin iş doyumu, iş gerilimi ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini saptamak için Stepwise regresyon analizi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Microsoft Excell 7:0 and SPSS for Windows v.8.0 programlan kullanılmıştır. 208
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Aim: The purpose of this study was to explore extrinsic and intrinsic work properties to predict the job difficulty, burnout, job satisfaction and organizational commitment of midwifes, and to determine relationship between job difficulty and burnout, job satisfaction and organizational commitment in primary health care centers and maternal and child health centers in Bornova Provincial Health District. MATERIAL AND METHOD This cross-sectional analytic research was conducted in primary health care centers and Maternal and Child Health Centers of Bornova Provincial Health Office, between February and March 2000. The data were collected via a questionnaire. An index to measure of job was developed by researcher from review of the literature and a group discussion. Internal reliability of the questionnaire was determined by the use of the Cronbach coefficient alpha. A factor analysis assessed the face validity of the questionnaire. The principle component analysis was used for factor analysis with a varimax rotation produced 10 factors. The questionnaire consisted of two parts: midwifes demographic characteristics and work related specifities and job difficulty, burnout, job satisfaction and organizational commitment questionnaire. Researcher developed the job difficulty questionnaire. The result of the validity and reliability analysis was success. The factor analysis and primary component analysis and varimax were used for validity. The data was collected by self-administered questionnaire. Microsoft Excell 7:0 and SPSS for Windows v.8:0 software programs were used for calculation and analysis of the data. Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Student t-test were used for determine the relationships between demographic characteristics and work related specifities, job difficulty, burnout, job satisfaction and organizational commitment. Pearson correlation analysis was used for measure of linear association between job difficulty and and burnout, job satisfaction and organizational commitment points. Stepwise regression analysis were used for estimate the range of the weight between job difficulty and burnout, job satisfaction and organizational commitment points. 210