Technical analysis of the firms in IMKB and its implementation
İMKB şirketlerinin teknik analizi ve bunun uygulaması
- Tez No: 104617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖLDAL SAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüz koşullan altında firmaların halka arayla beraber firmaların teknik analizi iirtık sadece şirketler tarafından değil, yatırımcılar açısından da büyük önem kazanmıştır. i\ncak analiz metodlannm doğru biçimde yapılamaması veya yapılan analizlerin yatırımcılar larafmdan anlaşılamaması bilinçsiz ve yanlış yatıran araçlarının tercih edilmesine sebebiyet vermektedir. Borsa'da yer alan şirketlerin teknik analizlerinin yapılabilmesi günümüzde bir takım profesyonel yazılımlar aracılığıyla olmaktadır. Bu programların karmaşık bir yapıda olması ve aket programı kullanmak durumunda katmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile beraber daha güvenilir, daha hesaplı ve bilgiye anında erişimin î ağlandığı sistemlerin kurulumu ülkemiz koşullan altmda halen üzerinde düşünülmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik analiz bir şirketin yönetimine ışık tutacağı gibi, yatırancılarm veya lıissedarlann da yapılan ve yapılacak olan hareket ve kararların ne şekilde sonuçlandığı îıakkında bilgi verir. Başka bir ifadeyle kararların tutarhhğmt denetler. Dolayısıyla doğru yatırım araçlarının seçilmesi ve yatırancılarm firmalar hakkında loşa zamanda gerçek bilgilere erişimi önemsenmiştir. j Ekonomik açıdan da maliyetin daha düşük olduğu sistemler kullanılarak hem fkmahum hem de yaunm sahiplerinin gözetimi de dikkat edilecek bîr başka konudur. Sonuçta ortaya çıkartılması düşünülen programda İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) 'nda hissesi yer alan en az 5 şirketin teknik analizleri yapılarak, kullanıcıya bir yol göstermesi hedeflenmiştir. vıKısa zamanda teknik analizin yapılması, internet aracılığıyla herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerdeyken bilgilere ulaşılarak, doğru şirketlere yatırım yapılması açısından k olayhk sağlanılması bu çalışmada sağlanmıştır. Ortaya çıkacak olan program ileride paket program halinde daha kapsamlı şekilde satırım kuramları tarafından da kullanılabilecektir. Oracle veritabanı ve linux işletim sisteminde peri dili ve dbi ( database interface) pullanılarak bağlantının sağlanması ve RSI (Relative Strength Index), Stoachastic, MACD taşta olmak üzere örnek borsa şirketlerinin teknik analizlerinin yapılması, HTML ve cgi scripüer yardımıyla internet üzerinden sunumu hedeflenmiştir. Aynca bu çalışmada yeni t îknik analiz metodu yatırımcılar için geliştirilmiştir. Program için gereken değerler her seans sonunda İMKB tarafından açıklanmakta ve i ıtemet üzerinden- isteyen, kişilerin., çekebileceği., dosya., fqrmatinda web sayfalarında doyurulmaktadır. Gerçek değerler bu sayfadan çekilerek Oracle veritabamna işlenmiş ve jkogram gerçek değerler göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With more and more companies going public, technical analysis is playing an mportant role not only for the managers but also for the investors. Because of the wrong calculations for the technical analysis methods or misunderstanding results cause the investors to choose the wrong shares for investment The technical analysis of the shares of the firms mat are located in stock exchange can be examined by professional softwares. The complicatedness of these softwares and the nris- juiderstanding results that can be obtained from these softwares are problems for the investors. In addition to these problems cost of the softwares is also very high for the Investors. J Also some investors can obtain the results of these technical analysis only from some economic magazines. Due to these facts, investors who want to examine the technical analysis of the shares i lot only have problems about software costs but also have to deal with the problems of ^confidential technical analysis of magazines. Another point of view affects the investment associations. These firms pay a lot of money for these kind of softwares and if they want to declare the results on the web men they e to buy another packet program for this aim. With the improving technology, the maintanance of more reliable, more economical d online system software becomes a serious problem for us. Technical analysis not only gives an idea for the managers of the firm but also effects he shareholders actions, as understanding the results of their investment. In other words it xmtrols the consistency of the decisions. Choosing the right investment method and getting the reliable results of the technical analysis for the firms in a short time are the most important points for the technical analysis. Since the maintanance cost is important for both investors and for investment associations, tins is another important point for this study. The main aim of the project is giving an idea for the investors during decision making for the shares. And some online technical analysis of the decided-shares, based on the prices of IMKB, are going to be simulated. Calculating the results of technical analysis in a short time and getting the results from mywhere and anytime by using internet protocols, investors can choose the right investment method in a convenient way. IVThe program can also be used by the investment assotiations for their investors in the fiiture. i By using Perl, computer language, and dbi, database interface, connection with the Oracle, database system, which is installed on Linux operating system, will be established ;md some technical analysis methods such as RSI, relative strength index, stochastics, MACD will be performed on data and the results will be published on internet by HTML and cgi ! scripts. Also a new technical analysis method is designated for the investors in mis study. Necessary input values for the program can be obtained from the official web site of lOMKB.The results are declared on the web after each session. The result are going to be obtained and added to the oracle database. So the applications will be based on real-inputs.