Alüminyum ve alaşımlarının TIG kaynak yöntemiyle kaynatılarak mikro yapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 104641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET ALÜMİNYUM VE ALAŞIMLARININ TIG KAYNAK YÖNTEMİYLE KAYNATILARAK MİKROYAPI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Alüminyum, oksijen ve silisyumdan sonra dünya kabuğunda en yaygın olarak bulunan elementtir. Saf alüminyum nisbeten yumuşak ve mukavemet değerleri düşük olup sair endüstriyel uygulamalarda bu yüzden alaşımlandınlmış halde kullanılır. Alüminyum alaşımları endüstride demir ve alaşımlarından sonra en fazla kullanılan malzemelerdendir. Alüminyumun endüstride kullanım alanının geniş olması alüminyum ve alaşımlarının kaynağının da önemini artırmaktadır. Alüminyuma uygulanan kaynak yöntemlerinin başında TIG kaynak yöntemi gelmektedir. Bu durum TIG kaynk yönteminin araştırılmasının önemini artırmaktadır. Bu yüksek lisans çalışmasında Etial-60 alaşımı kullanılmıştır. Bu alaşıma, kaynak parametreleri değiştirilerek TIG kaynağı yapılıp sonuçlar mikroyapı ve mekanik özellikler açısından karşılaşılmıştır. Mayıs, 2001 ÜnalHASDEMÎR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIES OF TIG WELDED ALUMINIUM AND ALUMINIUM ALLOYS Aluminium is the third widely found element in the eart's crust after oxygen and silicon. Since the mechanical properties of pure aluminium is very low, aluminium is used in alloyed forms. Aluminium alloys are the second largest used alloys after iron alloys. Due to wide usage of aluminium alloys, its welding also becoming important. TIG is the main welding method for the aluminium alloys. Therefore the research in the field of aluminium alloys focused on TIG. In this study Etial-60 alloy is used for TIG welding investigations. Welding parameters, such as frequency and current, were changed and the results were compared in respect of microstructure and mechanical properties. MAY, 200 1 Ünal HASDEMİR VI