Avusturya düşüncesi 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başı Avusturya-Macaristan İmparatorluğunda toplumsal gelişmeler
Austrian Mind: Social developments in Austrian-Hungary empire in the turn of the 19. th century
- Tez No: 104863
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
ÖZ Ondokuzuncu yüzyıl sonu yirminci yüzyıl başı Avusturya Macaristan imparatorluğundaki toplumsal gelişmeleri anlayabilmemiz için tarihin derinliklerine inmemiz gerekmektedir. Avusturya- Macaristan imparatorluğunun başlangıç noktası Habsburg Hanedanlığının kuruluşudur. Bu noktadan 1700'lere kadar olan dönem hanedanlığın Habsburg devletine ve Tuna monarşisine dönüşme evresidir. 1700'lü yıllarda özellikle 1740-1780 ve 1780-1848 arası dönemler aydınlanmacı mutlakiyetçi merkezi devletin oluşmasında çok önemli rol oynamışlardır. 8u dönemleri Maria Theresia ve II. Joseph dönemleri olarak adlandırmak gereklidir. Maria Theresia'nın başlattığı ve oğul II. Joseph'in devam ettirdiği ve geliştirdiği reformlar, ondokuzuncu yüzyıl sonu ve yirminci yüzyıl başı Avusturya Macaristan'ında meydana gelen entellektüel patlamada başat bir role sahiptir. 1860'lı yıllar Habsburg imparatorluğu ve onun başkenti Viyana'ya liberalizmin geldiği dönemdir. 1867 yılında Macaristan denkliği sağlanmış ve imparatorluğun adı Avusturya Macaristan imparatorluğu olmuştur. Liberalizm, Fransa, Amerika birleşik Devletleri ve İngiltere'de sökün edip geliştikten epey uzun bir süre sonra buraya gelmiştir. Liberal hareketin bu evresi oldukça kısa sürmüş ve 1900'lü yıllarda tamamen yokolmuştur. Liberalizmin çöküşü, aşın sağın, muhafazakarların ve yahudi aleyhtarı güçlerin yükselişi Viyana'nm dar liberal cemaatini şaşırtmış ve şoka uğratmıştır. İmparatorluğun kendisi de parçalanmaya yüz tutmuş ve yirminci yüzyılın onsekizinci yılında artık sona ermiştir. Yeni açılımın baskıcı, akıl dışı kitle politikası, bilim, insanlararası uyum ve hoşgörü öncülüğünde akılcı toplum düşünü yaratmış ancak görünen umutsuz bir rüya hatta yüzyıl sonu Viyana' sı ortamında yaşayamayacak olan bir kabus ortaya çıkarmıştır. Bu yüksek ve liberal entellektüel sınıf artıklarının çaresizlik eğimli politikaları, estetik romantizm, gizem, değerlerin ve geçmişin anlamını reddetmeye dönüşmüştür. Bu sayede yüksek kültürün muhteşem ortamı ve avrupanın öte tarafında yükselen modernizm ile bütünleşen yeni bir toplum modeli yaratılmıştır. Sonuç olarak imparatorluğun kendisi de zayıflamış ve kısa bir süre sonra da meşru yapısı resmi olarak sona ermiştir. Ancak Avusturya kültürünün bu altın dönemi Avusturya tarihinde doruktaki yerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To understand the turn of the century Austrian Hungarian social developments we should go back to the deepness of the Austrian history. The starting point of the empire is the establishment of the Habsburg dynasty. The period from this point to 1700s was the turn of dynasty to Habsburg power and Donau monarchy. In 1700s especially the periods between 1740-1780 and 1780-1848 play a major role to form a enlightened absolut centralist government We should call these periods Maria Theresia and Joseph II. periods. The reforms which were started by Maria Theresia continued and developed by her son Joseph II constitute the base of the intellectual explosion at the turn of the nineteenth century. In the 1860s classical liberal political waves came to the Habsburg empire and its capital Vienna. This was long after it had emerged and waxed in France, the United State of America and England. Yet this period of liberalism was quite short lived, being effectively dead by 1900. The break down of liberalism and grow of extrem right wave, conservative and anti-semitic potency left the small liberal community of Vienna reeling in shock and dislocation. The empire itself was crushing, and within 18 years of the beginning of the century would not even exist The brutal, absurd mass-rule politics of the“new wave”made the dream of a rational society guided by science, harmony among people and tolerance seem just a hopeless dream, even a nightmare of what might have been but could not survive in the ambiance of turn of the century Vienna. The strong tendency of this balanced upper class and intellectual class of liberals was to lose hope of politics, turn toward aesthetic romanticism, the esoteric and the rejection of the values and meanings of the past In this way an exceptional setting of great culture and image of a high society which would mix with the rapidly increase of modernism in other side of European continent, As a result, the Austrian-Hungarian Empire itself continued to collapse and shortly finish to even survive as a formal legal body. But the legacy of this golden age of Austrian-Hungarian Empire culture has taken a top situation in the world history.