Atatürk Dönemi hukuk inkılabı
The Law revolution in the term of Atatürk
  1. Tez No: 104955
  2. Yazar: ŞAFAK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Türk Milleti Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bir Kurtuluş Savaşı yürütmüş ve başarıya ulaşmıştır. Bunun arkasından çağdaş uygarlık düzeyine erişme savaşı başlamıştır. Bu savaş, Kurtuluş Savaşı kadar zorludur ve ülkenin geleceği için hayati öneme sahiptir. Yeni kurulan devletin yönetici kadroları, arzuladıkları bir toplum ve devlet yapısına kavuşmak için toplumun ihtiyaçlarını karşılamayan, toplumun ilerlemesini, gelişmesini sağlamak bir yana, her türlü yeniliğin karşısında olan eski toplum düzeninin ve bunun dayandığı eski hukuk sisteminin köktenci bir anlayışla yenilenmesi yolunu tercih etmişlerdir. Bu tercih doğrultusunda toplum hayatını düzenleyen, yönlendiren tüm kanunlar değiştirilmiştir. Laiklik gibi çağdaş devletin temel ilkesi, devlet ve toplum yaşamına egemen olmuştur. Türk hukuk inkılâbı, Türk inkılâbının da dayanağını ve temelini teşkil etmiştir. Bütün kanunlar, bu prensip doğrultusunda, Kara Avrupası Hukuk Sistemi tercih edilerek, batılı devletlerin kanunlarından benimseme yoluyla alındı. Bu benimseme yoluyla yapılan kanunlaştırmalar çok büyük bir başarıya ulaşmış, günümüz modern Türkiye'sinin çağdaş Türk Milleti'nin yaratılmasında etken olmuştur. Türk hukuk inkılâbı toplumun yapısını değiştirmiş, kadına hak ettğii saygınlığı vermiş, toplumun çağdaşlaşması yolundaki engelleri ortadan kaldırmıştır. Türk hukuk inkılâbı Türk toplumunun çağdaşlaşması yolunda adeta bir itici güç gibi kullanılmıştır. Normal koşullarda çok uzun zaman alacak bir süreç bu yolla neredeyse bir insan ömrü kadar bir sürede gerçekleşmiş, başarıya ulaşmıştır. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish Nation made the Independence War under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk and had victory. Following this the war of reaching the contemporary civilization begun. This war was violent as the Independence War and had vital importance for the state. The staff of the new established state preferred the way of renovation of the former society and the Idw system which was not sufficient the needs of the society, and opposed against every kind of development, instead of providing the development of society, radically, to create the society and state law which they wished. And in the direction of this preference all laws which regulates and directs the life of society was amended, and the principle of secularism dominated the all area of the state and the society. Turkish law revolution, became the base and the foundation of Turkish revolution. All laws were taken in the way of reception, preferring the Continental Europe law system. These legislations which were made in this way of reception had been very successful and had a factor in the establishment of Modern Turkey and contemporary Turkish Nation. Turkish Idw revolution, changed the structure of the society, gave women the respect they deserved, removed the obstacles on the way of improving of the society. Turkish law revolution, was used as a forcing power for the improvement of Turkish society. This period realized almost in a time of human age in this way, which would take very longtime if it realized under normal conditions. 111