Kafes sargılı lineer asenkron motorlarda hız değişiminin enine ve boyuna akı dağılımına etkisi
The Effect of speed variations to the in length and breadth flux distribution in cage banded linear asencron motors
- Tez No: 105227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ KENTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET KAFES SARGILI LİNEER ASENKRON MOTORLARDA HIZ DEĞİŞİMİNİN ENİNE ve BOYUNA AKI DAĞILIMINA ETKİSİ Tezin Birinci Bölümü'nde Lineer Makinalar tanıtılmakta, kullanım alanları ve sınıfları genel anlamda ortaya konmaktadır, ikinci Bölüm' de, çalışmada kullanılan lineer asenkron motorun fiziki ve elektriki özelliklerine yer verilmektedir. Üçüncü Bölüm' de, lineer asenkron motorların elektriki büyüklükleri formüllerle açıklanmaktadır. Dördüncü Bölüm' de, deneylerde kullanılan elemanlar ve bu elemanların özellikleri anlatılmaktadır. Beşinci Bölüm' de, sabit ve değişken momentli çalışmada, değişik hava aralığında ( Lg=2,30 cm ve Lg=2,70 cm' de ) ve kısa devre çalışmada ( s=1 ) kaydedilen boyuna hava aralığı akısı, çekirdek akısı, kutup akısı, enine hava aralığı akısı değerleri tablolar halinde verilmektedir. Alınan ve hesaplanan değerler grafik olarak gösterilmektedir. Altıncı Böiüm' de, elde edilen değerlerin ve grafiklerin değerlendirilmesi yapılmaktadır. Ayrıca karşılaşılan ve gözlenen olaylar aktarılmaktadır. Nisan, 2001 Göksel KAHRAMAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF SPEED VARİATÎONS TO THE JN LENGTH AND BREADTH FLUX DİSTRİBUTİON İN CAGE BANDED LİNEAR ASENCRON MOTORS The first chapter of the thesis begins with the descriptions of the usage areas and caterogies of the Linear Machines. The physical and electrical peculiarities of the linear asencron motor used in the study is explained in the second chapter. The electrical greatness of the linear asencron motors is explained by equations in the third chapter. The elements and their peculiarities used during the experiments are explained in the fourth chapter. İn the fifth chapter, the longitudinally air interval flow, nucleus flow, polar flow, crosswise air interval flow datas, recorded during constant and vanable moment studies, various air intervals ( Lg = 2,30 cm and Lg = 2,70 cm ) and short circuit study ( s = 1 ) are given in tables. The graphical equivalents of the measured and calculated datas are shown. in the sixth chapter, the datas and graphics are evalvated. Also the events faced and observed during the studies are explained. April, 2001 Göksel KAHRAMAN VI