İstanbul Boğazı'ndaki Kara Midye (Mytilus galloprovincialis lamarck, 1819)'nin avcılığı ve biyometrisi üzerine bir araştırma
A Study on catch and the biometric characters of the mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis lamarck,1819) of Bosphorus
  1. Tez No: 105364
  2. Yazar: NACİYE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS BÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İstanbul Boğazı'nda Avlanan Kara Midye {Mytilus galloprovincialis Lamarck,1819)'nin Avcılığı ve Biyometrisi Üzerine Bir Araştırma Bu çalışma; tamamen iç piyasada tüketilen, midyenin İstanbul Boğazındaki avcılığı ve biyometrisi üzerine yapıldı. Araştırma 1 Ocak 2000 - 1 Mart 2001 tarihleri arasında devam etti. Çalışma alam olarak İstanbul Boğazı'nda; Tarabya, Kireçburnu, Sarıyer, Rumelikavağı, Umuryeri, Anadolukavağı, Filburnu istasyonları seçilmiştir. Çalışmada materyal olarak ticari midye dreçleri ile doğal ortamdan avlanan midyeler kullanıldı. Toplanan veriler değerlendirilerek ülkemizde yapılan Mytilus galloprovincialis (Lamarck 1819)'nin avcılığının yasal düzenlemeler ve bilimsel ölçüler içerisinde yapılıp yapılmadığı tespit edilmeye çalışıldı ve yürürlükte olan avlanma yasağı dönemi tartışıldı. Bu çalışmada 2725 adet birey incelendi. Bu bireylerin uzunluk (major axis), yükseklik (minor axis), kalınlık ölçümleri 0.05 mm hassasiyetindeki bir kumpasla yapılmış ve 0.01 gr hassasiyetti digital bir terazi ile total ağırlık, kabuk ağırlığı ve et ağırlığı ölçümleri yapıldı. Araştırma süresince elde edilen bireylerin boy ve ağırlık frekans dağılımları her aya göre ayrı ayn ele almdı ve logaritmik regresyon denklemi kullanılmak suretiyle veriler arasındaki ilişkiler tespit edildi. Ayrıca çalışma süresince olan dönem için boy-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörüde incelendi. Elde edilen bu değişken parametrelerin aritmetik ortalamaları (X), standart sapma (S), varyans katsayısı (CV), Standart Hata (Sx), minimum ve maximum değerleri hesaplanarak gerekli yorumlar yapıldı. Araştırma süresince toplanan kara midye örneklerinin boylan ve ağırlıkları arasındaki ilişkinin hangi tipte olduğu tespit edildi. Bu çalışmada 2725 adet birey incelendi. Bu bireylerin ortalama uzunluğu 74.16 mm, ortalama genişliği 36.46 mm, ortalama kalınlığı 27.88 mm, ortalama et ağırlığı 7.82 mm, ortalama kabuk ağırlığı 17.43 mm ve ortalama toplam ağırlığı 34.28 g olarak bulundu. VAylık uzunluk frekans dağılımları incelendiğinde, İstanbul Boğazı'nda bulunan midyelerin uzunlukları genel olarak 54-91 mm ve ağırlıkları 7.8 ile 80.90 g arasında dağılım göstermesine karşılık en çok rastlanan ağırlık 34.2 g'dır. Uzunluk dağılımlarını aylık olarak incelediğimizde, 2000 yılı içinde, Ocak ayında elde edilen bireyler 12-120 mm arasında değişmekte olup, çalışma periyodu esnasında en büyük bireyler bu ayda elde edilmiştir. Şubat ayında 73-96 mm, Mart ayında 65-88 mm, Nisan ayında 65-88mm, Mayıs ayında 52-95 mm, Haziran ayında 42-97 mm, Temmuz aymda 65-94mm, Ağustos ayında 50-94 mm, Eylül ayında 52-84 mm, Ekim aymda 54-85 mm,Kasım aymda 25-86 mm, Aralık aymda 9-91 mm ile yıl içinde en küçük birey bu ayda yakalanmıştır. 2001 yılı içinde yaptığımız örneklemede, Ocak ayında 62-89 mm ve Şubat aymda 62-91 mm arasında dağılım göstermektedir. araştırma süresince toplanan midye örneklerinin boylan ve ağırlıkları arasındaki ilişkinin ıllometrik tipte olduğu tespit edilmiştir. Türkiye sularındaki midyeler, başta Karadeniz'de olmak üzere Ege ve Marmara Denizleri'nde ;eniş bir dağılım gösterir. Izmir Körfezi'nden itibaren Samandağ'a kadar uzanan sahillerde öiksek sıcaklık ve yüksek tuzluluk nedeni ile Mytilus galloprovincialis örneklerine aşılanmaz. ; piyasada tüketilen ve İstanbul Boğazı'nda avlanan midye bireylerinin aşın avcılıktan ikilenmediği, midye avcılığında kullanılan dreç ağ göz açıklıklannın avlanma boyu için ygun olduğu tespit edildi. VT
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study on Catch and the Biometric Characters of the Mediterranean Mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819)of Bosphorus in January 2000-February 20Q1. This study was carried out on mussel caught in the Bosphorus consumed in the local market. The study was carried out between 1 January, 2000 and 1 March 2001. In Tarabya, Sarıyer, Kireçburnu, Rumelikavağı, Umuryeri, Anadolukavağı, Filburnu stations.The mussel were collected in the mussel banks with commercial mussel dredges. It was determined that the mussel {Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) were caught according to the legal arrangements and scientific measures. The restriction of catch is discussed. During the research period 2725 specimens were collected. Measurements of the length (major axis) of all inspected specimens, height(minor axis), width, total weight, shell weight and the meat weight made by using a vernier caliper of accuracy to 0. 1 mm and a digital balance of accuracy to 0.01 gr. Various parameters, arithmetical mean(X), variance (S2), coefficient of variation (CV), Standard Error (Sx), minimum and maximum values obtained are discussed. Logy^Loga+bLogx logarithmic regression model which could easily be turned into y = a.xb was used for biometrics changes of Mytilus galloprovincialis. During the study period, the obtained size and weight frequency distributions of the individuals were examined monthly, while relationships between the data were determined by using logarithmic regression equation. The size-weight relationship, and the condition factor were examined during the study period. In this study total 2725 individuals were examined. It was determined that the average length was 74.16 mm. The average width being 36.46 mm. The mean thickness was 27.88 mm and the mean meat weight was 7.82 g, The mean shell thickness was 17.43 mm and where as the mean total weight was 34.28 g. By examining the monthly frequency distributions, the length and the weight of the mussels varied from 54-91 mm and 7.8 to 80.90 g respectively. The most common weight was 34.2 g. When examining the length distributions on a monthly basis, individuals obtained in January differed between 12 and 120 mm, being the biggest individuals of the study period. The length of the mussels varied between 73-96 mm in February 65-88 mm in March, 65-88 mm in April, 52-95 mm in May, 42-97 mm in June, 65-94 mm in July, 50-94 mm in August, 52-84 mm in September, 52-85 mm in October, 25-86 mm in the November. The smallest vnMarmara Seas. Due to high temperature and salinity Mytilus galloprovincialis was not seen on the shores between İzmir Bay and Samandağ It was determined that the mussel consumed in the local market and collected in the Bosphrous was not being over fished, and that the mesh sizes of the nets dredge nets were found to be in the right size for legal length. VIII