İnvers düzlem ve blok dizayn
Inversive plane and block design
  1. Tez No: 105512
  2. Yazar: ŞAHİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada F. Karteszi' nin“ Sonlu Geometrilere Giriş”kitabı esas alınmıştır. Birinci bölümde sonlu geometriler ve kombinatöryel özellikleri verildi. Sonlu bir geometri örneği olarak Galois düzlemi, bunun özellikleri ve K= GF( 3 ) cismi yardımıyla elde edilen Galois düzlemi örneği verildi. İkinci bölümde tersinir geometriye giriş olarak, Öklid düzleminin bir genişletilmişi olan Möbius düzlemi verildi. Bu düzlemde de geçerli, iki önemli teoremolan M- Teoremi ve N-Teoremi tanıtıldı. Üçüncü bölümde tersinir düzleme benzeyen sonlu düzlemlerin varlığı ile bu düzlemlerde M-Teoremine ve N-Teoremine benzer teoremlerin geçerliliği araştırıldı. t-( v, k, X ) blok tasarımı incelendi. Dördüncü bölümde Möbius düzlemi ile ilgili genel teoremler verildi. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY İnversive Plane And Block Desing This study is based on the book called "An introduction to finite geometry by F.Karteszi. In the first part, finite geometry and its combinatoric charcteristics are given. As an example of a finite geometry, Galois plane, its characteristics and Galois plane which is obdained by means of K=GF(3) field, are given. In the secont part, as an introduction to inversive geometry, Möbius plane is given as an extension of Euclid plane. İn this plane, two important theorems, M-Theorem and N-Theorem are introduced. In the third part, the validity of the theorems similar to M-Theorem and N-Theorem in these planes and the existence of finite planes similar to inversive plane are studied. In the fourth part, the general theorems about the Möbius plane are given. Vill